Zapalenie dziąseł – stan ostrzegawczy dla twoich zębów

Zapalenie dziąseł – stan ostrzegawczy dla twoich zębów

Krwawienie, zaczerwienione, czasem rozpulchnione dziąsła to objaw zaawansowanego stanu zapalenia. Uważaj – początki tej choroby mogą nie dawać żadnych objawów. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić nawet do osłabienia i wypadania zębów.

Pomijając szczególne przypadki chorób, jak choćby cukrzyca czy anemia, które sprzyjają zapaleniu, najczęstszym powodem rozwoju tego schorzenia są niewłaściwe nawyki w higienie jamy ustnej. Okolice przyzębia są szczególnie narażone na kontakt z drobnoustrojami. W przestrzeniach między dziąsłem a szkliwem znajdują idealne warunki do rozmnażania, tworząc tzw. film bakteryjny.

Zapalenie dziąseł nie bierze się znikąd. Wystarczy prawidłowe szczotkowanie zębów

Nie dość, że najczęściej zbyt krótko szczotkujemy zęby, to jeszcze zaniedbujemy linię dziąseł. Tymczasem szczoteczka powinna dokładnie wygarnąć odkładające się w kieszonkach zębowych resztki pokarmu z żerującymi na nich bakteriami. Efektem ich dłuższego pozostawania w tym miejscu staje się płytka nazębna, która dodatkowo drażni dziąsła. Zarówno film bakteryjny, jak i płytka mogą spowodować zapalenie dziąseł.

Jeśli nie usuwamy ich regularnie, pierwszym widocznym objawem powinno być krwawienie. W stadium zaawansowanego zapalenia okolica przyzębia staje się czerwona, obolała, i nie można jej dotknąć, a rozdrabnianie jedzenia jest trudniejsze niż zwykle. Jeśli zmiany mają charakter zakaźny, najczęściej pojawia się ropa i wyraźnie odpychający zapach. Gdy zamykamy usta, może powstać wrażenie, że zęby się w nich nie mieszczą.

Mądry Polak po szkodzie. Zanim zadbamy o nasze dziąsła, jak poradzić sobie ze stanem zapalnym?

Jeśli zaniedbaliśmy profilaktykę (pomocne mogą być w niej również płyny i irygator), pozostaje nam szukać pomocy u stomatologa, który przepisze nam odpowiednie specyfiki zawierające chlorydeksynę, najczęściej służące do nacierania bolących miejsc lub płukania jamy ustnej. Mają one działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu ściągają rozpulchnioną tkankę.
Skorzystaj z darów natury. Ziołowe wsparcie w leczeniu zapalenia dziąseł
Znanym lekiem z naturalnej apteki na stan bakteryjnego zapalenia w jamie ustnej jest szałwia. Napar z tej rośliny można stosować do wielokrotnego płukania, co za każdym razem powinno przynieść ulgę. Innym ziołowym sposobem na tę dolegliwość jest rumianek. Można także zastosować bardziej radykalną płukankę – łyżkę 3-proc. wody utlenionej rozpuszczoną w połowie szklanki wody trzy razy dziennie.