Wyprawka dla mamy — czyli co kupić nim zostaniesz mamą

Wyprawka dla mamy — czyli co kupić nim zostaniesz mamą

Oczekiwanie na dziecko to piękny czas. Kompletowanie rzeczy dla noworodka przyczynia się do wielkiej radości. Podczas licznych przygotowań warto pamiętać także o porodzie. Piżamy, majtki poporodowe czy podpaski to absolutna konieczność w wyprawce mamy. Co jeszcze powinno się w niej znaleźć?

Rozsądne pakowanie walizki

Moment, w którym kobieta czuje, że pora udać się do szpitala jest bez wątpienia bardzo stresujący, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie torby z potrzebnymi rzeczami już kilka tygodni przed wyznaczonym terminem. Walizka może czekać na odpowiedni moment w garderobie czy nawet samochodzie. Warto zrobić listy przedmiotów, które będą potrzebne podczas porodu, po porodzie i dla dziecka. Mając taki spis, można mądrze zaplanować ułożenie tych rzeczy. Na samym dnie powinno znaleźć się to, co jest dla dziecka, ponieważ będą potrzebne dopiero podczas wyjścia ze szpitala. Następnie przedmioty potrzebne po porodzie, a na samej górze powinno znaleźć się to, co jest niezbędne podczas porodu i przyjazdu do szpitala. Rozplanowanie przyczyni się do lepszej organizacji na porodówce i zminimalizuje stres związany z niemożnością znalezienia np. dokumentów czy koszuli.

Rzeczy z pierwszej listy

Na górze walizki niewątpliwie powinny znaleźć się dokumenty potwierdzające tożsamość oraz badania wykonywane podczas ciąży, do których należą wyniki z badań krwi i moczu z uwzględnieniem grupy krwi matki. Zdjęcia USG otrzymywane podczas wizyt u lekarza. Wyniki badań na antygen HBs, obecność paciorkowca oraz WR i HIV. Dodatkowo trzeba mieć przy sobie kartę ciąży. Warto rozważyć również sporządzenie planu porodu, jednakże nie jest to konieczność. Poza dokumentami koniecznie trzeba spakować wygodą koszulę do porodu, ciepłe skarpetki i szlafrok. Poród jest bardzo dużym wysiłkiem, dlatego warto mieć rzeczy zatrzymujące ciepło w organizmie. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w wodę i krem nawilżający oraz ręcznik i podkłady. Włóżmy do torby także telefon lub aparat, aby uwiecznić pierwsze godziny życia dziecka.

Majtki poporodowe i podpaski — rzeczy po porodzie

Kobieta po porodzie zostaje jeszcze kilka dni w szpitalu, dlatego torba powinna zawierać też rzeczy dla świeżo upieczonej mamy. Na początku listy powinny znaleźć się koszule nocne. Najlepiej wybrać modele z rozpinaną górą. Ułatwia to karmienie dziecka. Majtki poporodowe wykonane z przewiewnej siatki oraz specjalne podpaski także powinny znaleźć się na tej liście. Wykonane są ze specjalnej siateczki, dzięki której dostarczamy powietrze do powstałych podczas porodu ran. Z pewnością przydatny okaże się specjalny biustonosz oraz wkładki, a także kosmetyczka zaopatrzona w żel pod prysznic, szampon, szczoteczkę czy pastę oraz ręczniki.

Rzeczy dla noworodka

Trzecim spisem są rzeczy dla dziecka. Należy zapoznać się z tym, co oferuje szpital. Niektóre wymagają swoich ubranek, rożka oraz kosmetyków i witaminek, a niektóre zapewniają cały ten pakiet. Nie wolno zapomnieć natomiast o pampersach oraz mokrych chusteczkach ułatwiających usuwanie smółki, a także ubrankach na wyjście ze szpitala. Jednakże te rzeczy można dać na sam dół walizki, ponieważ będą potrzebne na końcu. Warto przypomnieć, aby spakować walizkę na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, aby zapobiec nerwowej atmosferze, która wytworzy się, kiedy kobieta poczuje pierwsze skurcze.