Witamina B2- jak uzupełnić jej niedobory?

Witamina B2- jak uzupełnić jej niedobory?

Jedni używają nazwy ryboflawina, inni z kolei witamina B2. Bez względu na nazewnictwo jest ona niezbędna do właściwego funkcjonowania człowieka. Nie mogą o niej zapominać przede wszystkim kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby aktywne fizycznie oraz te zmagające się z dużym stresem.

 

Kiedy należy przyjmować dodatkowe porcje witaminy B2?

Witamina B2 potrzebna jest każdemu, dlatego jest dostarczana wraz ze spożywanym jedzeniem. Istnieją jednak grupy osób, które powinny rozpocząć jej suplementację, a przynajmniej kontrolować jej poziom w organizmie. Dotyczy się to przede wszystkim nastolatków, gdyż w trakcie ich dorastania wszelkie niedobory wpływają negatywnie na samopoczucie oraz rozwój. Suplementacja dotyczy także kobiet w ciąży oraz karmiących swoje pociechy piersią. Osoby aktywne fizycznie, spędzające długie godziny na siłowni bądź uprawiające sport wyczynowo wraz z potem wydalają niezbędne organizmowi witaminy oraz minerały, dlatego muszą zwiększyć przyjmowanie witaminy B2. Witamina B2 powinna być przyjmowana w większych ilościach w trakcie oparzeń, chorób nowotworowych, biegunek, każdej choroby trwającej dłużej niż tydzień, dolegliwości związanych z jelitami oraz wątrobą, nadczynności tarczycy oraz usunięcia żołądka.

 

Witamina B2 – rola w życiu człowieka

Witamina B2 odgrywa bardzo ważną rolę w dostarczaniu tlenu do soczewki oka, dzięki czemu szansa wystąpienia zaćmy jest znacznie mniejsza, a poza tym umożliwia dobre widzenie. Wzmacnia działanie insuliny oraz wydzielanie kortyzolu. Bierze udział w utlenianiu oraz redukcji, przemianach aminokwasów i lipidów. Zajmuje się katalizowaniem przemiany aminokwasów w inne aminokwasy, innych aminokwasów w węglowodany, a także tłuszcze, co sprawia, że człowiek jest w stanie przechowywać energię. To tylko przykładowe zadania omawianej witaminy, jednakże pokazują one jak ważna jest jej obecność w organizmie człowieka.

 

Witamina B2 – jak poznać jej niedobór?

Osoby, które nie przyjmują odpowiednich ilości witaminy B2 zmagają się z problemami ze wzrokiem oraz zauważają zmiany w układzie nerwowym. Często występuje u nich również niedokrwistość. Niektórzy zauważają u siebie zmiany w obszarze jamy ustnej, zapalenie śluzówki jamy ustnej oraz nosa. Wargi bezustannie krwawią oraz pękają, a skóra na twarzy łuszczy się. Witamina B2 jest na tyle ważna, że jej niedobory wpływają negatywnie na kondycję włosów, które wypadają, człowiek doświadcza nieprzyjemnego swędzenia przy ujściu pochwy. Dodatkowo, występują zawroty głowy, problemy ze snem, brak możliwości skupienia uwagi, a także problemy w trakcie oddychania.