Test na krew utajonÄ… w kale – kiedy warto go wykonać?

Test na krew utajonÄ… w kale – kiedy warto go wykonać?

Choroby przewodu pokarmowego, takie jak stany zapalne jelit, wrzodziejące zapalenie jelit, hemoroidy czy nowotwory dwunastnicy, często zaczynają się bez widocznych gołym okiem objawów. Im wcześniej zdiagnozowana jest choroba tym wcześniej można podjąć odpowiednie leczenie. Niezwykle przydatnym badaniem, we wczesnej diagnostyce chorób układu pokarmowego, jest test wykrywający obecność krwi utajonej w kale.

O czym świadczy obecność krwi w kale?

Bardzo małe ilości krwi wydalane są codziennie podczas wypróżnień. Nie są one obserwowalne gołym okiem. O tym, że coś niedobrego dzieje się w naszym przewodzie pokarmowym świadczy nadmierna ilość krwi obecnej w stolcu.

Co to jest krew utajona w kale?

Krew utajona w kale jest to krew, której nie możemy zaobserwować gołym okiem. Świadczy ona o wystąpieniu krwawienia, z któregoś z odcinków układu pokarmowego. Do stwierdzenia jej obecności w kale konieczne jest przeprowadzenie testów.

Kto powinien wykonać test na krew utajoną w kale?

Test na krew utajoną w kale przeprowadzać powinny rutynowo, co pół roku, osoby z tzw. grupy ryzyka zachorowań na nowotwory układu pokarmowego, czyli osoby po 50 roku życia oraz wszyscy u których w rodzinie zdarzały się przypadki nowotworów układu pokarmowego. Test ten można również wykonać w przypadku anemii o nieznanym podłożu, ponieważ odpowiedzialne jest za nią często krwawienie z wrzodów żołądka. Krew utajona w kale pojawia się również podczas długotrwałego przyjmowania aspiryny lub podczas krwawienia dziąseł.

Gdzie wykonać test na krew utajoną w kale?

Najprostszy test bibułkowy można nabyć w aptece i wykonać go w domu. Jego wynik jest niestety obarczony dość dużym błędem, dlatego też aby odpowiednio przygotować się do testu i mieć pewność co do jego wyniku należy udać się do lekarza gastrologa lub proktologa. Lekarz najczęściej zleci wykonanie testu gwajakolowego. W czasie tego testu należy pobierać próbki kału przez 3 kolejne dni, a następnie umieszczać je w specjalnych pojemniczkach z papierkiem testowym. W ciągu 3 dni przed wykonaniem testu oraz w ciągu jego trwania należy zrezygnować z jedzenia czerwonego mięsa, buraków, brokułów, a także brania niektórych leków (np. kolchicyny) i witamin (wit. C), ponieważ mogą one zaburzyć wynik testu. W tym czasie nie należy poddawać się zabiegom dentystycznym.

O czym świadczy pozytywny wynik testu na krew utajoną w kale?

Krew utajona w kale może świadczyć o następujących schorzeniach układu pokarmowego:

  • wrzodach żoÅ‚Ä…dka,
  • raku jelita grubego,
  • hemoroidach,
  • polipach jelit,
  • krwawiÄ…cych uchyÅ‚kach jelit.

Szybka diagnostyka w/w jednostek chorobowych pozwala na ich całkowite wyleczenie. W przypadku pozytywnego wyniku testu na krew utajoną w kale, lekarz najczęściej zleca wykonanie dodatkowych, szczegółowych badań, np. kolonoskopii.

Â