W niemal każdym sklepie możemy znaleźć butelki z gotową do spożycia, zieloną zawartością i napisem „aloe vera” lub „aloes”. Jeśli słyszeliśmy o niesamowitych właściwościach prozdrowotnych tego sukulentu i – skuszeni ceną – wypijemy zawartość jednej z nich, znów coś w życiu zrobimy na pół gwizdka.
Rzeczywiście, w pięćdziesięciu procentach będziemy mieli rację. Aloes to jedna z tych roślin, które możemy nazwać rosnącą apteczką. W grubych, mięsistych liściach znajdują się liczne substancje pomagające w rozmaitych dolegliwościach, które sprawiają, że sok aloesu stał się popularnym elementem diety. Powszechnie uważa się, że spożywanie go wzmacnia odporność. Wykazuje też silne właściwości przeczyszczające, dzięki którym można usunąć zalegające w jelitach złogi i poprawić ich funkcjonowanie.
Liść jak plaster na ranę. Sok z aloesu goi i reguluje poziom cukru
Z aloesem łatwiej będzie także doprowadzić do wygojenia ran. W medycynie ludowej terenów, gdzie ta roślina nie jest roślinką z doniczki na parapecie, lecz nawet czterometrowym kolosem (Madagaskar, Wyspy Kanaryjskie), rozcięty liść to tradycyjny środek opatrunkowy. Stosuje się go nawet na owrzodzenia i oparzenia, wykazano również jego działanie grzybobójcze. Jeśli dodamy do tego obniżenie poziomu cukru w organizmie, sok z aloesu okaże się uniwersalnym sposobem na poprawę zdrowia.
Sok z aloesu – prawdziwe złoża aminokwasów
Oprócz sposobów na dolegliwości i schorzenia ta niezwykłą roślina oferuje również wiele wartości odżywczych. W aloesie znaleziono 18 z 22 aminokwasów, które człowiek może suplementować w środkach spożywczych. Niestety, sok z aloesu można również przedawkować, dlatego zawsze należy go spożywać w ilościach przewidzianych przez wytwórcę.
Nie wszystko złoto, co się świeci… Starannie wybierz twój sok z aloesu
A co z drugą połową zagadnienia? Hasło „aloe vera” tak silnie działa na klientów, że wiele produktów opatrzono nim dla lepszej sprzedaży, bez gwarancji jakiegokolwiek działania leczniczego. Większość plastikowych butelek z aloesem zawiera mieszaninę wody, cukru i skondensowanego wyciągu z rośliny. Prawdziwy sok z aloesu rozpoznamy po informacji o jego procentowej zawartości (najlepiej 100 proc.) i sposobie przygotowania (ręczne obieranie liści gwarantuje, że do procesu tłoczenia nie dostały się inne części rośliny). Najlepiej szukać swojej butli aloesu w specjalistycznym sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością.