Poduszka do karmienia – jaką wybrać?

Poduszka do karmienia – jaką wybrać?

Wiele młodych mam, które dokonały zakupu poduszki do karmienia, zauważyło iż produkt ten ułatwia ułożenie zarówno własnego ciała, jak i nowo narodzonego dziecka. Taka poduszka sprawia, że maluszek leży w wygodnej oraz bezpiecznej pozycji podczas karmienia. Czym należy kierować się podczas wyboru odpowiedniej poduszki?

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu poduszki do karmienia?

Karmienie piersią jest czynnością, którą każda młoda mama musi wykonywać kilka razy dziennie. Ponadto, w zależności od samopoczucia oraz apetytu dziecka, proces ten może potrwać nawet godzinę. Niestety, związane jest to z przyjęciem niewygodnej pozycji, która może doprowadzić do wystąpienia bóli w okolicach kręgosłupa matki. Co więcej, nieprawidłowe ułożenie jest również niebezpieczne dla malca, ponieważ może powodować infekcje oraz kolki. Chcąc przeciwdziałać wystąpieniu powyższej sytuacji, warto wykorzystać dobrą poduszkę do karmienia, która nie tylko zwiększy komfort, ale również pozytywnie wpłynie na zdrowie matki i dziecka.

Zazwyczaj poduszki do karmienia występują w czterech kształtach, takich jak:

  • fasolka,
  • litera „U”,
  • litera „C”,
  • nerka.

Wszystkie powyższe typy poduszek są charakterystycznie wygięte, a w trakcie karmienia owijają się wokół talii matki. Jest to wygodna pozycja zwiększająca komfort karmienia, ponieważ znaczna część ciężaru zostaje zabrana z ramion i skompensowana przez poduszkę. Modele dobrej jakości cechują się tym, że nie spadają z okolic bioder, dzięki czemu nie jest konieczna asekuracja poduszki ręką.

Dobrym zamiennikiem są również produkty o niestandardowych kształtach, takich jak kwadrat czy prostokąt, które należy umieścić na kolanach. Ponadto, coraz więcej producentów umieszcza w swojej ofercie poduszki przypominające mocno wygiętą fasolkę lub węża. Ich atutem jest na pewno ciekawy wygląd, który może zachęcić malca do karmienia. Niestety nie zawsze są one wygodnym rozwiązaniem dla mamy, ponieważ wiele z nich wymusza przyjęcie pozycji siadu po turecku, który po dłuższym czasie powoduje dyskomfort. Co więcej, taki typ poduszek nie oplata bioder, więc konieczne jest trzymanie ich ręką. Modele o niestandardowych kształtach są dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci.

 

Dobra poduszka do karmienia nie powinna się zapadać pod ciężarem dziecka, jak i również nie powinna być zbyt twarda. Ważną rolę odgrywa tutaj jej wypełnienie. Na rynku można spotkać poduszki wypełnione:

  • styropianem,
  • niewielkim granulatem,
  • sylikonem,
  • pianką.

Ponadto zewnętrzny materiał nie powinien być zbyt szorstki, a także posiadać możliwość zdjęcia poszewki w celu jej wyprania. Doskonałym rozwiązaniem jest podwójny pokrowiec, który posiada dwie warstwy: bawełnianą i z folii PCV.