Łojotokowe zapalenie skóry – czy można mu zapobiegać?

Łojotokowe zapalenie skóry – czy można mu zapobiegać?

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się na twarzy, klatce piersiowej, a także na skórze głowy. Choroba jest ściśle związana ze zbyt intensywną produkcją gruczołów łojowych, odpowiada za nią również zakażenie przy pomocy grzybów drożdżo-podobnych. Jest to jednak dolegliwość z którą można rozpocząć skuteczną walkę.

 

Co to takiego łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to przykra dolegliwość, która często powraca nawet po całkowitym wyleczeniu jej. Na skórze pojawiają się zmiany rumieniowe, a naskórek łuszczy się. Zapalenie dotyka zarówno twarzy, jak i klatki piersiowej, zmiany widoczne są oprócz tego na skórze głowy pokrytej włosami. Wielu ludzi znajduje je w fałdach skóry, dlatego niezbędne jest dokładne obserwowanie własnego ciała, aby uniknąć przejścia choroby w stan zaawansowany. Skąd się biorą łuszczycowe zmiany na skórze? Odpowiadają za nie przede wszystkim gruczoły łojowe, które produkują zbyt duże ilości łoju. Większość przypadków zmaga się jednocześnie z zakażeniem przy pomocy grzyba drożdżo-podobnego.

 

Czy łojotokowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość?

Zapalenie występuje bardzo często i dotyczy zarówno ludzi młodych, jak i w średnim wieku oraz starszych. Statystyki pokazały, że choroba występuje częściej u mężczyzn, niżeli u kobiet. Jednakże, pojawia się ona na tyle często u obu płci, żeby mówić o znacznym problemie, walkę z którym wspierają dermatolodzy.

 

Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry?

Aby upewnić się, że ma się do czynienia z omawianą dolegliwością należy udać się do lekarza, jednakże nawet gołym okiem można uzyskać niemalże pewność co do jej występowania. Przede wszystkim na skórze występują tłuste łuski, wielokrotnie razem ze zmianami rumieniowymi. Problem nie dotyczy jedynie skóry głowy, ale również okolic brwi, fałdów nosowo-wargowych, a także małżowiny usznej. Zmiany skórne widoczne są oprócz tego przy mostku, między łopatkami oraz przy pachach, a nawet zgięciach stawowych. Osoby, które zauważyły u siebie łojotokowe zapalenie skóry narzekali na świąd. Kiedy stan zapalny przechodzi z początkowego etapu na ten bardziej zaawansowany, na skórze dotkniętej zmianami można zauważyć brak owłosienia bądź mniejszą ilość włosów.

 

Diagnostyka choroby

Lekarzem zajmującym się leczeniem łojotokowego zapalenia skóry jest dermatolog. Specjalista sprawnym okiem ocenia zmiany występujące na skórze, które z reguły jednoznacznie wskazują na omawianą dolegliwość. Jednakże, jeśli u pacjenta dodatkowo występuje łuszczyca bądź inne zmiany skórne, niezbędne są bardziej zaawansowane badania.