Kwas hialuronowy w kosmetyce i medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy w kosmetyce i medycynie estetycznej

Kosmetyka i medycyna estetyczna podobnie jak inne branże podlegają modzie i trendom. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi oraz kosmetyki, które w składzie zawierają kwas hialuronowy. Dzięki właściwościom higroskopijnym, czyli możliwości wiązania cząsteczek wody kwas hialuronowy charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi oraz wspomagającymi regenerację skóry i tkanek stawów.

W handlu dostępne są różne rodzaje tej substancji – o małych, średnich i dużych cząsteczkach. Kwas hialuronowy o małych cząsteczkach lepiej przenika barierę skóry i jest używany w medycynie estetycznej oraz w specjalistycznych kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Większe cząsteczki sprawdzają się w kosmetykach ujędrniających i nawilżających skórę twarzy, a nawet włosy.

Kwas hialuronowy występuje w ciele człowieka

Kwas hialuronowy, wykorzystywany w kosmetyce i medycynie (tradycyjnej, ortopedii, medycynie estetycznej) może mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce. Duża ilość tej substancji jest pozyskiwana ze skór ryb (np. pangi). Kwas występuje naturalnie w strukturach i tkankach ludzkiego ciała, jest składnikiem mazi wyściełającej stawy, ciała szklistego oka oraz skóry (szacuje się, że w skórze skumulowanych jest średnio 56% całych zasobów kwasu hialuronowego).

Wraz z upływem lat ilość kwasu w skórze maleje. Wraz ze spadkiem stężenia tej substancji skóra wiotczeje, wysycha, zmniejsza się jej sprężystość, elastyczność i pojawiają się zmarszczki. W skórze 60-latka pozostaje jedynie 20% początkowych zasobów kwasu hialuronowego.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym

Wybierając kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery czy skóry twarzy zwróć uwagę, jak dużo aktywnej substancji znajduje się w danym preparacie. Niektóre firmy kosmetyczne oferują nawet czysty kwas hialuronowy, bądź żele i serum, które zawierają go powyżej 50%. Czytaj uważnie etykiety kosmetyków i składy produktów. Bywa, że producenci używają chwytliwego hasła na etykiecie, podczas gdy w rzeczywistości jego ilość w składzie jest znikoma. Analizując składy szukaj składników oznaczonych hasłem Hyaluronic Acid lub Sodium Hyaluronate.

Kwas hialuronowy nawilża, ale nie natłuszcza. W zależności od potrzeb Twojej skóry dobierz do pielęgnacji kosmetyki natłuszczające lub zawierające humektanty, które dodatkowo będą wiązały wodę w skórze.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest używany do wypełniania bruzd i zmarszczek – mechanicznie wypełnia przestrzenie w skórze, nawilża ją i ujędrnia. Podany do głębokich warstw skóry pomaga spłycać bruzdy i łagodzić objawy starzenia się skóry. Sprawdza się również świetnie w modelowaniu twarzy.

Dzięki temu, że kwas ma właściwości wiążące wodę, jest jedną z najczęściej używanych substancji do powiększania i wypełniania ust. Niewielkie jego ilości mają działanie tylko terapeutyczne – pomagają utrzymać nawilżenie ust i zapobiegają ich patologicznemu pękaniu.

Inne zastosowanie kwasu hialuronowego

Oprócz zastosowania kosmetycznego i upiększającego kwas hialuronowy jest substancją z powodzeniem wykorzystywaną w medycynie. Najczęściej z jego dobrodziejstw korzystają pacjenci klinik ortopedycznych, rehabilitacyjnych, sportowcy oraz osoby leczące się dermatologicznie. Kwas hialuronowy bywa pomocny w leczeniu blizn, bliznowców, rozstępów i śladów po oprzeniach. Przynosi ulgę pacjentom leczącym się izotretynoiną i miejscowymi lekami na trądzik, które mają silne działanie złuszczające i wysuszające.

Preparaty zawierające ten rodzaj kwasu są używane również w rehabilitacji, ortopedii i w zabiegach rekonstrukcji tkanek stawów. Przy przewlekłych bólach związanych z uszkodzeniem i chorobą reumatyczną dostawowe podanie kwasu może na wiele miesięcy zmniejszyć dolegliwości oraz usprawnić działanie struktur stawów. Efekt w zależności od rodzaju użytego preparatu, indywidualnej sytuacji pacjenta i techniki podania może utrzymywać się kilka do kilkunastu miesięcy, w czasie których należy dbać o wyjątkowo dobre nawodnienie organizmu.