Kelp – warto włączyć do diety czy też nie?

Kelp – warto włączyć do diety czy też nie?

Kelp używany jest w kuchni od wielu tysięcy lat, głównie ze względu na swoje cenne właściwości. Nie każdy jednak jest przekonany do tych wodorostów o brązowym odcieniu, które sprzedawane są w dzisiejszych czasach w postaci suplementu diety.

 

Kelp – uzupełnij brakujące witaminy i minerały

Są w naszym życiu produkty na temat których nie wiemy zbyt wiele i snujemy domysły, albo wręcz przeciwnie wydają nam się zbyt egzotyczne i orientalne, aby się do nich przekonać. Różne opinie związane są także z wprowadzeniem do diety wodorostów kelp. Mimo, iż żaden inny produkt pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego nie zawiera tak dużych ilości jodu, bezustannie znajdujemy jego zwolenników, jak i przeciwników. Jod występuje również w rybach morskich, jednakże są to ilości o wiele mniejsze niż w przypadku kelp.

Wodorosty te są bardzo ważne ze względu na ich zbawienny wpływ na chorą tarczycę, jednak przed rozpoczęciem dawkowania konieczne jest upewnienie się, że prowadzący lekarz nie będzie miał jakichkolwiek przeciwwskazań. Kelp mimo, iż wspiera funkcjonowanie tarczycy, posiada również negatywne efekty, które są w stanie pogorszyć niektóre stany chorobowe. Jest on bogactwem wielu witamin, wśród których wymienia się chociażby A, witaminy z grupy B, C, D, E oraz potrzebne minerały. Powinien być spożywany przez ludzi zmagających się z anemią, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

Kelp w walce o lepszą figurę

Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy z reguły nie mają ochoty czekać na rezultaty miesiącami, ale chcą widzieć spadek wagi od razu. Zapominają one, że waga wzrastała stopniowo, dlatego nie powinni się śpieszyć, a już całkowicie zabrania się głodówek oraz diet określanych mianem cud. Warto jednak wprowadzić do swojej diety kelp, przyjmowany w formie suplementu diety, gdyż jego zadaniem jest przyspieszenie metabolizmu. Szybszy metabolizm sprawia, że organizm szybciej spala zgromadzony tłuszcz. Niektórzy twierdzą, że zmniejsza on również łaknienie, jednakże nie zostało to potwierdzone w oficjalnych badaniach. Wodorosty mają oprócz tego funkcję oczyszczającą, dlatego używa się ich w trakcie detoksykacji organizmu.

 

Co na to przeciwnicy?

Kelp posiada także cechy negatywne, które sprawiają, że niektórzy omijają go szerokim łukiem. Ma on tendencję do gromadzenia metali ciężkich, których znaczne ilości pływają w wodzie. Mimo, iż badacze zapewniają, że nie są to aż tak duże ilości, aby wpłynąć negatywnie na organizm człowieka, daje to mimo wszystko do myślenia.