Jak walczyć ze stresem?

Jak walczyć ze stresem?

Stres towarzyszy nam codziennie w różnych sytuacjach. Niestety, nie wpływa on dobrze na nasze samopoczucie i powinno się z nim walczyć, szukając różnego rodzaju metod, które mogą sprawić, że poczujemy się lepiej.

Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę szkodzi

Warto zapamiętać, że zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę generuje w nas ogromne pokłady stresu, który wcale nie pomaga w wykonaniu mnóstwa zadań, jakie musimy wykonać na uczelnię bądź do szkoły. Nasza motywacja do cwiczen z matematyki czy języka polskiego ekstremalnie spada, choć wiemy, że został nam jeden dzień na wykonanie wszystkiego. Spróbujmy chociaż robić systematycznie zadania, a jeśli nie jesteśmy w stanie się do tego zmusić, dzielmy sobie pracę na połowę, dzięki czemu uda nam się uniknąć nawału pracy ostatniego dnia. Nie od razu Rzym zbudowano, ale praca nad sobą małymi krokami przyniesie efekty.

Stres jako motywacja do ćwiczeń

To, co pomaga zwalczać stres, to ćwiczenia. Aktywność fizyczna jest świetną metodą, która pomaga zwalczać stres, dlatego też właśnie stres powinien być motywacją do ćwiczeń. Ponadto, ćwiczenia dobrze działają na układ odpornościowy i sprawią, że poczujemy się lepiej sami ze sobą. Nie każdy ma problemy z wagą, ale jeśli już takie się pojawiają, a jednocześnie jest się typem osoby, która stresuje się wszystkim, można wykorzystać ten stan jako motywację do ćwiczeń, dzięki czemu nie tylko będzie się mniej zestresowanym, ale i spali się trochę zbędnych kalorii.

Dobry sen to połowa sukcesu

Nie tylko uprawianie sportu wspomaga walkę ze stresem. Na redukcję stresu działa również dobry sen, ale warto pamiętać, by wysypiać się odpowiedzialnie. Chodzi o to, by nie wysypiać się, kosztem innych zajęć, np. ucinać sobie popołudniowe drzemki, zamiast się uczyć, czy nie chodzić na pierwsze lekcje czy wykłady, żeby pospać dłużej. Taki sposób wysypiania się nie sprzyja redukcji stresu, a wręcz przeciwnie, zwiększa go, ponieważ wywołuje to w nas poczucie winy, że kolejny raz nie zrobiliśmy tego, co sobie zaplanowaliśmy. Zamiast rezygnowania z zajęć, lepiej jest położyć się spać trochę wcześniej, dzięki czemu będziemy mieli więcej energii rano.