Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej spotykanych chorób skórnych. Bardzo często choroba ta dotyka twarzy. Czym jest i jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry twarzy? Jak łagodzić jego objawy?
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – objawy
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się wykwitami rumieniowymi, które złuszczają się w postaci tłustych łusek. Zmianom tym towarzyszyć może również świąd skóry o niewielkim natężeniu. Złuszczające się stany zapalne jeśli występują na owłosionej części skóry, mogą powodować wypadanie z niej włosów. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy najczęściej dotyka tylnej strony małżowiny usznej, brwi oraz fałdów nosowo-wargowych. Objawia się ono czerwonymi, tłustymi, łuszczącymi się plamami. Zdarzają się również przypadki występowania łuszczących się zmian skórnych na linii czoła i włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny
Główną przyczyną występowania łojotokowego zapalenia skóry jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, połączona z zakażeniem grzybem Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Na zaostrzenie się objawów chorobowych wpływ ma również osłabiony układ odpornościowy organizmu. Choroba ta dotyka głównie mężczyzn w wieku od 18 do 40 roku życia.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – leczenie
Nie należy bagatelizować objawów łojotokowego zapalenia skóry. Należy udać się po poradę do lekarza dermatologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Leczenie farmakologiczne łojotokowego zapalenia skóry opiera się na stosowaniu leków o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym (glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny). Łojotokowe zapalenie skóry twarzy leczy się wykorzystując, bezpieczniejsze w stosowaniu, inhibitory kalcyneuryny (takrolimus i pimekrolimus).
Do mycia twarzy w przypadku wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry, należy korzystać ze specjalnych dermokosmetyków, które nabyć można w aptece. Nie należy złuszczać zmienionej zapalnie skóry peelingami i kwasami owocowymi. Dermatolog może również zalecić stosowanie kremów o działaniu antygrzybicznym, opartych na ketokonazolu lub cyklopiroksolaminie.
Szczególnie ważna w łagodzeniu objawów łojotokowego zapalenia skóry jest właściwa dieta. Należy unikać ostrych przypraw, mocno przetworzonej żywności oraz konserwantów.
Należy pamiętać że łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która może nawracać. Przewlekłe, nieleczone łojotokowe zapalenie skóry może prowadzić do ogólnego stanu zapalnego skóry. Nie istnieją również czynności, które możemy wykonać profilaktycznie, aby uniknąć łojotokowego zapalenia skóry.