Niemowlęta najbardziej lubią spokój oraz ciszę i towarzystwo mamy oraz taty, to fakty powszechnie znane. Każda zmiana w ich życiu, która odbiega od codzienności sprawia, że ich poziom stresu wzrasta. Duża ilość stresu jest w stanie wywołać wysypkę, niekontrolowany płacz, a nawet wysoką gorączkę.
Gorączka u niemowlaka – co ją wywołuje?
Przyjście na świat jest dla dziecka ogromnie stresujące. Opuszczenie brzucha mamy, gdzie było ciemno, cicho i bezpiecznie nie może zostać określone mianem tragedii, ale jest to kolosalna zmiana. Dlatego po narodzinach należy robić wszystko, aby zapewnić dziecku możliwie największe poczucie komfortu. Odpowiednia temperatura otoczenia, regularne karmienie oraz sucha pieluszka to absolutne minimum. Gorączka u niemowlaka pojawia się chociażby na skutek zmian, które wywołują niepokój. Zniknięcie mamy, brak pokarmu, zimno, to tylko wybrane przypadki, kiedy strach jest w stanie sprawić, że temperatura pójdzie niebezpiecznie z górę. Z malutkim dzieckiem nie powinno się chodzić do głośnych, zatłoczonych miejsc, gdyż nerwy nie wpłyną dobrze na samopoczucie oraz zdrowie. Gorączka może zostać wywołana także alergią bądź uczuleniem, chociażby na proszek do prania używany do czyszczenia ubranek, czy zabawki wykonane ze sztucznych tworzyw i materiałów.
Gorączka u niemowlaka jako następstwo szczepionek
Szczepienie dziecka jest obowiązkowe, gdyż zapobiega ono chorobom na które w dawnych czasach ludzie umierali. Jednakże są one w stanie wywołać niepożądane skutki uboczne. Gorączka u niemowlaka jest jednym z nich, jest to związane z przedostaniem się do organizmu chorobotwórczych komórek, które w dalszej kolejności mają za zadanie uodpornić organizm. Podwyższona temperatura musi zostać zbita przy pomocy lekarstwa, które może zostać dostarczone w formie doustnej, jak i w postaci czopka. Dawka leku musi zostać dostosowana do wieku maleństwa. Zadaniem odpowiedniego środka przeciwgorączkowego jest oprócz obniżenia temperatury, także działanie przeciwbólowe oraz uspokajające, co zapewnia pociesze dobrze przespaną noc oraz szybsze zapomnienie o bólu oraz nieprzyjemnym doświadczeniu. Małe dziecko bardzo szybko zapomina, a gorączka jest nieodłącznym elementem dorastania, jednakże, jeśli istnieje taka możliwość, należy się wystrzegać oraz zapobiegać sytuacjom, kiedy poziom stresu niemowlęcia wzrasta i wpływa negatywnie na jego samopoczucie.