Wiele osób boryka się z takimi problemami jak reumatoidalne zapalenie stawów czy (w przypadku kobiet) bolesne miesiączkowanie. Z pomocą przychodzi produkt wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – Diclac. Czym jest i jakie posiada zastosowanie ten preparat?
Czym jest oraz jaki ma wpływ na organizm?
Diclac jest preparatem wykazującym ogólne działanie do organizm. W swoim składzie zawiera on niesteroidowy lek przeciwzapalny – diklofenak, który jest główną substancją czynną preparatu pochodzącą z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Cechuje się on silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Przeciwdziała on syntezie prostaglandyn, które odgrywają istotną rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie diklofenaku oparte jest o hamowanie aktywności cyklooksygenaz (COX-1 i COX-2). Powyższe enzymy biorą udział w reakcjach przyczyniających się do wytworzenia prostaglandyn z lipidów błon komórkowych.
Diklofenak redukuje intensywność objawów odpowiedzi zapalnej takich jak:
- sztywność stawów,
- podwyższona temperatura ciała,
- ból czy obrzęk.
Zastosowanie
Preparat jest przeznaczony do leczenia stanów bólowych i zapalnych pochodzenia niereumatycznego jak i reumatycznego. Nie wykazuje działań przeciwdrobnoustrojowych. W formie tabletek dojelitowych, wchłanianie preparatu jest nieco opóźnione, co jest związane z obecnością otoczki zabezpieczającej przed działaniem soku żołądkowego. Maksymalne stężenie substancji we krwi jest uzyskiwane w ciągu około 2 godzin po spożyciu, a w płynie maziowym nawet 2-4 godziny później. Doustne zastosowanie diklofeneku powoduje jego szybkie i całkowite wchłonięcie.
Przeznaczenie
Preparat jest przeznaczony do leczenia objawów:
- choroby zwyrodnieniowej stawów,
- bolesnego miesiączkowania,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- bólu w pooperacyjnych i pourazowych stanach zapalnych i obrzęku,
- zapalenia stawów kręgosłupa.
Przeciwwskazania
Preparatu nie powinny stosować osoby:
- posiadające nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek jego składnik,
- uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- z czynną chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, owrzodzeniem jelit, perforacja lub krwawieniem,
- po przebytym krwawieniu z przewodu pokarmowego bądź perforacja, powstałą w wyniku stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca,
- kobiety w III trymestrze ciąży, karmiące piersią
- dzieci i młodzież do 14. roku życia.\