Co to jest badanie krwi CRP?

Co to jest badanie krwi CRP?

Określenie CRP nie jest jeszcze tak popularne, jak inne terminy związane z badaniem krwi. Oznacza on sprawdzenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych cech badania oraz wytłumaczenie co oznacza CRP.

 

Badanie krwi CRP – co to takiego?

Co to jest CRP? Przez skrót ten rozumie się białko C-reaktywne. Występuje we krwi, kiedy w organizmie wystąpił stan zapalny. Białko występuje w krwi jako skutek cytokin zapalnych, które można znaleźć zarówno w wątrobie, jak i komórkach tłuszczowych, a także ściankach naczyń tętniczych. Tylko i wyłącznie, dzięki skontrolowaniu krwi na obecność CRP jesteśmy w stanie stwierdzić stan zapalny, gdyż w trakcie jego występowania nie pojawiają się jakiekolwiek skutki uboczne.

 

Badanie krwi CRP – jak rozumieć wyniki?

Wartość CRP nie wpisuje się w normę w sytuacji, gdy człowiek zmaga się z infekcją bakteryjną, chorobą nowotworową, przeszedł on zawał serca, uraz bądź stan zapalny. Analizowane białko wytwarza się, aby chronić organizm, dlatego bierze udział w funkcjonowaniu układu immunologicznego, a dokładniej stara się ono kontrolować czynnik wywołujący zapalenie. Jego rolą jest także pobudzanie pracy ciałek odpornościowych.

7 pokazuje poziom białka znajdującego się we krwi. Na wynik ten wpływa zarówno płeć, jak i waga człowieka, rasa, wiek, uzależnienie w postaci papierosów, a także przyjmowane leki. Nie mniejszą rolę odgrywa sama infekcja, która wywołała pojawienie się białka, a także spożywane przez pacjenta produkty. Kiedy dieta jest uboga w węglowodany oraz tłuszcze roślinne można zauważyć mniejszy poziom CRP.

Gdy człowiek nie zmaga się z żadną chorobą badanie krwi CRP jest na niewielkim poziomie, a jego wartość nie przekracza 5 mg/l. W sytuacji, gdy po otrzymaniu rezultatów wskaźnik ten jest większy od 10 mg/l jest to jednoznaczne z wystąpieniem u człowieka stanu zapalnego i należy jak najszybciej zacząć działać.

 

Leki a CRP

Zarówno przed, jak i po badaniu poziomu CRP można przyjmować aspirynę, gdyż nie wpływa ona na otrzymane rezultaty. Może to budzić pewne zdziwienie, gdyż aspiryna działa przeciwzapalnie, jednakże nie oddziałuje ona na otrzymane rezultaty. Inna sytuacja dotyczy pacjentów zmagających się z wysokim cholesterolem i do jego zbicia używa statyny, gdyż w otrzymanych wynikach poziom białka zostanie obniżony o 20 do 30 procent. Rezultaty są zaniżone również w przypadku leków z rodziny fibratów oraz betablokerów.