Woda wodorowa – jakie są korzyści z jej stosowania?

Woda wodorowa – jakie są korzyści z jej stosowania?

Węgierski biochemik Albert Szent-Gyorgyl, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny sądzi, iż najzdrowsza woda jest nasycona aktywnym wodorem, ponieważ to on napędza życie. Taka woda wykazuje niezwykłe właściwości redukowania wolnych rodników, które wykazują niekorzystny wpływ na organizm ludzki. Przez lata naukowcy zajmowali się badaniem alkalicznej wody jonizowanej, jednak nie zdawali sobie sprawy z tego, iż to nie alkaliczność wody, a zawartość wodoru molekularnego wykazuje terapeutyczne działanie na organizm.

Woda wodorowa – ogólna charakterystyka

Ujemne wody wodorotlenowe, jakie znajdują się w wodzie, bez problemu neutralizują wolne rodniki, a zwiększony poziom pH oddziałuje na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Woda nasycona aktywnym wodorem oraz ujemny potencjał jest porównywalny z potencjałem płynów ustrojowych człowieka. Co ważne, ostatnie badania podstawowe i kliniczne ukazały, iż wodór to istotny fizjologiczny czynnik regulacyjny, który wywiera na komórki i całe organy wpływ przeciwzapalny oraz antyoksydacyjny. Terapeutycznie wodór podawano na różne sposoby, m.in. stosując bezpośrednią inhalację 1-3%, picie wody maksymalnie nasyconej wodorem (woda redox), jak i poprzez kroplówki z soli fizjologicznej nasyconej wodorem.

Redox jest to potencjał utleniająco-redukcyjny badany w różnych płynach przy pomocy miernika wyrażany w Mv (megawoltach). Ciekawostką jest to, iż czynnik ten jest badany od niedawna. Pomiar precyzuje zdolność płynu do oddawania i przyjmowania elektronów, a więc reakcji chemicznych przyczyniających się do utleniania lub redukcji. W przypadku wody wodorowej H2 kumulowane przez np. urządzenie HYGEN otrzymujemy wodę o potencjale 400 mv, natomiast woda ze źródła w Lourdes wykazuje potencjał ORP około 180 mV.

O jakości wody pitnej w domach Jest obecnie mnóstwo informacji. Wiele osób ufa wodzie z kranu, jednak Ci, co myślą o zdrowiu, decydują się jednak na zakup wód butelkowanych. Niestety na etykietach wspomnianych wód nie zawsze są zawarte informacje na temat potencjału REDOX. A wygląda to tak, iż zwykła woda cechuje się potencjałem redox równym +400 mV, a mineralna około +200 mV. Woda nasycona wodorem o terapeutycznym stężeniu ma potencjał redukcyjny -400 mV. Jest to dowód na skuteczność, jaką ma woda redox – efektywnie eliminuje wolne rodniki. Należy jednak pamiętać, iż zdrowotne działanie wody rozpoczyna się przy ujemnym potencjale REDOX, w związku z czym warto porównać potencjały redukcyjne najpopularniejszych wód i napojów dostępnych na polskim rynku.

Naukowcy na podstawie tak dużej ilości badań, wiedzą już, jakie jest terapeutyczne stężenie wodoru molekularnego, a wynosi ono 1,2 mg/l, a więc około -400 mV. I tylko spożywanie wody o takim stężeniu ma sens. To bardzo istotne, ponieważ filtry odwróconej osmozy oraz jonizatory wody produkują wodę o znacznie niższym stężeniu wodoru, a więc nie mają one terapeutycznego działania.

Dlaczego woda wodorowa jest wodą idealną?

Woda redox, uważana ze wodę doskonałą, zawdzięcza sobie to miano dzięki temu, że:

  • Jest pozbawiona przypadkowych minerałów oraz innych związków chemicznych i biologicznych o negatywnym działaniu. Gwarancję pełnej czystości wody wodorowej daje zastosowanie filtrów molekularnych. Metoda ta umożliwia usunięcie substancji toksycznych i rakotwórczych.
  • Jest wodą z najlepszych uzdrawianych źródeł, dlatego ma jak najniższy potencjał redox – jest więc mocno nasycona elektronami. Wzbogacenie wody wodorem zmniejsza potencjał redox. Taka woda likwiduje wolne rodniki i przywraca naturalną równowagę redoks w organizmie.
  • Zawiera ogromną ilość elektronów, które zwraca wolnym rodnikom i tym samym hamuje je, tworząc środowisko sprzyjające odbudowie zdegenerowanej tkanki.