Tampony – jak należy ich używać?

Tampony – jak należy ich używać?

Pojawienie się miesiączki u młodej dziewczyny sprawia, że musi ona poznać dostępne metody ochrony. Podpaski oraz tampony to dwa rozwiązania, które posiadają zarówno zalety, jak i wady. Dlaczego warto zdecydować się na tampony oraz przede wszystkim – jak ich właściwie używać?

Tampony – dla kogo?

Tampony mogą być stosowane dosłownie przez każdą kobietę, która jednak nie ma żadnych oporów z tym związanych. Nie należy słuchać mitów, które informują, że tampony nie są przeznaczone dla młodych dziewcząt, gdyż mogą przebić ich błonę dziewiczą. Razem z pojawieniem się miesiączki fałdy pochwy rozciągają się co sprawia, że aplikacja nie powinna dostarczać żadnych większych trudności. Jeżeli w trakcie aplikacji towarzyszy ból, a tampon nie może zostać umieszczony we właściwym miejscu, jest to związane ze stresem.

Tampon jest idealnym rozwiązaniem dla pań, które funkcjonują na wysokich obrotach oraz są aktywnie fizycznie. Dzięki nim nie trzeba odwoływać wakacji, gdyż wyjście na plażę nie stanowi już dłużej problemu, można trenować oraz korzystać z pływalni. Nie jest to jednak rozwiązanie, które można stosować bezustannie, gdyż minimum jeden raz w ciągu całego dnia należy zrezygnować z tamponu oraz użyć podpaski.

 

Jaki tampon jest najlepszy?

Na rynku istnieją różne firmy zajmujące się produkcją tamponów, jednakże nie o marce będzie tutaj mowa. Rozmiar, który zawsze zawarty jest na opakowaniu wyznacza chłonność tamponu i to na tym trzeba się skupić. W przypadku większych rozmiarów tamponów, chłonność jest większa i na odwrót. Rozmiar nie jest dostosowany do wieku, ale intensywności miesiączki, o tym nie można zapominać. Jako, że kobiety miesiączkują intensywnie w ciągu pierwszych dwóch, trzech dni należy zaaplikować wtedy większy rozmiar. Z kolei pozostałe dni, kiedy krwawienie traci na intensywności jest idealną okazją, aby sięgnąć po mniejsze rozmiary.

Warto wiedzieć, że najdłuższy czas przez jaki tampon może znajdować się w ciele kobiety to 8 godzin, nie zaleca się jednak oczekiwania aż tak długo ze zmianą. Optymalna sytuacja to nowy tampon po upłynięciu czterech godzin, jednakże wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz intensywności miesiączkowania. Tampony, które są zbyt pełne sprawiają, że kobieta jest go w stanie czuć, co jest jednoznacznym sygnałem na wymianę.

W wielu przypadkach nie od razu dokonano właściwego wyboru, jeśli chodzi o rozmiar oraz właściwy czas wymiany. Wszystko jednak przychodzi z czasem i w niedługiej przyszłości zakładanie tamponów stanie się tak łatwe jak pójście do sklepu i kupienie bułki.