Wraz z nowym rokiem nadeszły zmiany w kodeksie pracy. Budzą one poruszenie wśród wielu grup, które uważają je za atak na pracownika. Jakie przepisy uległy zmianie w tym roku?
Co się zmieni w najbliższym roku
Zmiany w kodeksie pracy uderzają przede wszystkim w urlopy – informuje kancelaria radców prawnych Łódź nie jest tu wyjątkiem. Nowe przepisy obejmują każdego. Jeśli chodzi prawo o urlopach wypoczynkowych, to w tym zakresie nic się nie zmieniło. Osoby, które pracują mniej niż dziesięć lat, mają do dyspozycji dwadzieścia dni wolnego. Natomiast pracownicy, którzy mają staż dłuższy niż dziesięć lat, mają możliwość rozdysponować aż dwadzieścia sześć dni urlopu. Warto pamiętać, że wlicza się w to również czas nauki. Wyższe wykształcenie wiąże się z dłuższym stażem.
Największa zmiana dotyczy urlopów na żądanie. Aktualnie pracownik może wziąć cztery dni wolnego (z puli dni urlopu wypoczynkowego). W tym wypadku to pracownik decyduje, kiedy chce wziąć wolne. Może to zrobić nawet tego samego dnia za pomocą dowolnego środka komunikacji, jak powiadamia kancelaria radców prawnych Łódź jest pełna ludzi, którzy z niechęcią obserwują zmiany, które mają nastąpić.
Przed czym ostrzega kancelaria radców prawnych
Poza najnowszymi zmianami przepisów, planowane są kolejne, na mocy których staż nie będzie odgrywał dużej roli w liczbie dniu wolnych od pracy, które przysługują pracownikowi. Za każdy dzień pracy pracownik otrzyma trzydzieści pięć minut wolnego. Ta nowa metoda naliczania przysługujących dni urlopu wypoczynkowego jest ryzykowna – ostrzega kancelaria radców prawnych Łódź mocno reaguje na wieść, że urlopy na żądanie zniknął. Pracownik będzie dysponował jedynie zwykłym urlopem, który musi dokładnie zaplanować i poinformować pracodawcę. Ten będzie miał możliwość odmówienia urlopu danego dnia, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.
W celu uzyskania szczegółów wystarczy znaleźć stronę kancelarii radców prawnych Łódź to miasto, w którym bez problemu znajdziesz konkretne informacje na ten temat.