Nowy czy używany – jakie auto do firmy?

Nowy czy używany – jakie auto do firmy?

Prowadzenie własnej działalności wymaga zdecydowania i umiejętności podejmowania decyzji. Wybór samochodu związany jest z niemałymi kosztami, dlatego warto lepiej przyjrzeć się temu zagadnieniu. W poniższym artykule spróbujemy przedstawić wymagania, jakim musi sprostać auto służbowe. Poradzimy, czym się kierować, dokonując wyboru pomiędzy samochodem nowym a używanym. Wyjaśnimy też, dlaczego przedsiębiorcy cenią sobie auta z gwarancją.

W trasę i na budowę

W zależności od profilu prowadzonej działalności gospodarczej, samochody z floty są różnie eksploatowane. Przykładowo przedstawiciel handlowy będzie przemierzał setki tysięcy kilometrów, samochód będzie więc potrzebował regularnego serwisowania. Z kolei samochód dostawczy ekipy budowlanej będzie bardziej narażony na uszkodzenia z racji wjeżdżania na place budowy czy przewożenia ciężkich sprzętów. Oprócz zwykłego serwisu może pojawić się konieczność przeprowadzenia dodatkowych napraw. Eksploatując intensywnie nowy samochód, nie tylko nie unikniemy wydatków związanych ze zwykłym użytkowaniem, poniesiemy też koszty przeglądów gwarancyjnych. Samochód traci najwięcej na wartości w ciągu kilku pierwszych lat od wyjazdu z salonu. Jeśli zakładamy, że ma służyć przez długi czas, nie będzie to żaden problem. Gorzej, jeśli wóz ma pełnić rolę reprezentacyjną, lub gdy podejrzewamy, że zostanie zniszczony podczas użytkowania. W pierwszym przypadku lepiej jest wybrać nowy samochód w ofercie leasingu dla firm, w drugim zastanówmy się nad zakupem używanego auta z gwarancją.

Jakość i bezpieczeństwo

Szukając samochodu „z drugiej ręki”, mamy do wyboru zakup lub ofertę leasingową. W obu przypadkach mamy pewność, że auta przeszły przeglądy i są w pełni sprawne. Zakres gwarancji może się różnić w zależności od sprzedającego. Będzie inny w zwykłym komisie samochodowym, inny w salonie konkretnej marki. Używane samochody, zakupione przy salonach autoryzowanych dealerów, cieszą się zwykle większym zaufaniem klientów. Jeśli samochód się sprawdzi, pozostanie w firmie. Gdyby nie spełnił oczekiwań, zawsze można go sprzedać z niedużą stratą lub, po prostu, zrezygnować z dalszego najmu.

Auta z gwarancją – pewność dobrego wyboru

Decyzja o zakupie używanego samochodu musi być przemyślana. Auto służbowe musi cechować niezawodność i bezproblemowa obsługa serwisowa. W przypadku małych firm, lepiej jest postawić na ofertę leasingową. Ciężar dbania o bezawaryjność nie spoczywa wówczas na barkach przedsiębiorcy. Jeśli jednak wóz ma być wcielony do większej floty (która ma zapewnione zaplecze techniczne) zdecydowanie lepiej zdecydować się na zakup samochodu używanego.