Jak ułatwić korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym?

Jak ułatwić korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne oraz seniorzy bardzo często mają problemy z wygodnym korzystaniem z urządzeń sanitarnych. W łazienkach spotykają się oni z ogromnymi przeszkodami, które skutecznie utrudniają im normalne funkcjonowanie. Dla osoby niepełnosprawnej często są one nie do pokonania.

Co można zrobić żeby skutecznie pomóc?

Niepełnosprawność naturalnie wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które mogą być swego rodzaju barierą na drodze do normalnego życia. Nie oznacza to jednak, że nie można próbować pokonywać tych trudności. Jest wiele rozwiązań, które ułatwiają funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Jednym z nich jest odpowiednie dostosowanie łazienki właśnie dla takich osób. Niezwykle cenna jest dla nich bowiem samodzielność i samowystarczalność. Często skazani są oni na pomoc innych nawet w tak błahych czynnościach, jak wzięcie prysznica czy skorzystanie z toalety. Pewne udogodnienia zastosowane w łazience, z której korzysta osoba niepełnosprawna, mogą skutecznie pomóc jej przełamać te bariery i stać się całkowicie samodzielnym. Jedną z takich barier często jest wzięcie prysznica czy kąpieli. Problem można rozwiązać poprzez zamontowanie w łazience wanny z otwieranymi drzwiczkami, a także ze specjalnym siedziskiem. Również pod prysznicem można zastosować siedzisko. Jeśli osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim, warto pomyśleć o zlikwidowaniu w łazience progów, a także aby drzwi do tego pomieszczenia były odpowiednio szerokie. Dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie mogła samodzielnie poruszać się po łazience. Jeśli projektujemy łazienkę od podstaw, pomyślmy o tym, aby poszczególne urządzenia sanitarne znajdowały się od siebie w odpowiedniej odległości. Sprawi to, że osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie miała w łazience odpowiednie pole manewru, a to znacznie zwiększy jej komfort korzystania z tego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem w łazience będą także uchwyty dla niepełnosprawnych.

Jak zaplanować montaż uchwytów?

Uchwyty dla niepełnosprawnych powinny być zamontowane w strategicznych miejscach w łazience – tam, gdzie są one szczególnie potrzebne. Przede wszystkim powinniśmy umieścić je pod prysznicem, czy obok wanny, a także obok sedesu oraz umywalki. Uchwyty dla niepełnosprawnych mogą być wyposażone także w specjalną, antypoślizgową powierzchnię.