Jak uchronić się przed słońcem na tarasie?

Jak uchronić się przed słońcem na tarasie?

Większość z nas uwielbia letnie, słoneczne promienie. Nikt jednak nie jest w stanie wytrzymać na słońcu długiego czasu, szczególnie jeśli chodzi o najbardziej upalne, wakacyjne dni. Co zrobić, by zapewnić sobie skuteczną ochronę przed mocnym słońcem na własnym tarasie?

Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jest wiele rozwiązań, które możemy zastosować, aby uchronić się przed promieniami słonecznymi, skierowanymi prosto na powierzchnię naszego tarasu. Sposobem najbardziej naturalnym jest posadzenie w ogrodzie w pobliżu tarasu takich roślin, które zapewnią nam cień w upalne dni. Jest to jednak najbardziej czasochłonne rozwiązanie, gdyż większość drzew, które będą do tego się nadawać, potrzebuje paru ładnych lat, aby urosnąć do właściwych rozmiarów. Ponadto również należy uważać, aby potężnych drzew o rozłożystych gałęziach nie sadzić w zbyt bliskiej odległości od naszego domu. Mogą stać się one po wielu latach zagrożeniem dla konstrukcji budynku, a przede wszystkim dla jego mieszkańców. Bardzo prostym rozwiązaniem będzie kupno parasola ogrodowego, który ochroni nas przed słońcem. Jeśli jednak powierzchnia naszego tarasu jest bardzo duża, to prawdopodobnie żaden, nawet największy parasol, nie osłoni jej w całości. Wówczas należy pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Jednym z nich może być zastosowanie nad tarasem pergoli. Na konstrukcji tej możemy obsadzić pnącza różnorodnych roślin, a dzięki temu uzyskamy pożądany przez nas w upalne dni cień. Nie spodziewajmy się jednak, że osłonią one nas przed słońcem całkowicie. Przez liście z pewnością przedrą się w pewnych miejscach promienie słońca. Jeśli więc wolimy zapewnić sobie bardziej pewną ochronę przed promieniowaniem, zainwestujmy w zadaszenie naszego tarasu.

 

Jaki typ zadaszenia wybrać?

Zadaszenia tarasów stają się dzisiaj coraz bardziej popularne. Na rynku obecnych jest wiele typów tego rodzaju konstrukcji. Zadaszenia tarasów mogą mieć postać jedynie dachu wraz z jego podporami, ale mogą być wyposażone także w boczne ściany. W zależności od naszych osobistych preferencji, zadaszenie może obejmować cały taras, bądź tylko jego część. Zadaszenia tarasów mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze obecnie są te drewniane.