Jak szukać pracy w Niemczech, jako pracownik ogólnobudowlany?

Jak szukać pracy w Niemczech, jako pracownik ogólnobudowlany?

Odkąd Polacy zyskali możliwość swobodnego podejmowania zatrudnienia w Niemczech, tę drogę obiera bardzo duża liczba osób aktywnych zawodowo. Dobre zarobki, a także legalnie otrzymywany kredyt w Niemczech, gdy podejmuje się w pełni legalną pracę kuszą bardzo szerokie spektrum pracowników – od wykwalifikowanych inżynierów, lekarzy oraz specjalistów, przez fachowców z wykształceniem zawodowym, aż po osoby bez większego doświadczenia, takie jak na przykład pracownicy ogólnobudowlani. Wiele osób obawia się wyjazdu do Niemiec, nie posiadając konkretnych kwalifikacji, więc pojawia się naturalne pytanie, czy pracownicy ogólnobudowlani bez konkretnych kompetencji mają szansę na znalezienie zatrudnienia. Obawy potęguje fakt, że większość osób po wyjeździe do obcego kraju wolałaby uniknąć brania kredytów w Niemczech, co zawsze pozostaje deską ratunkową.

Pracownicy ogólnobudowlani, a rynek pracy w Niemczech

Nawet pracownicy posiadający minimalne doświadczenie i chęci do pracy są jednak w stanie znaleźć zatrudnienie na dzisiejszym rynku ze względu na bardzo mocno widoczne braki kadrowe. Malejąca z roku na rok ilość aktywnych zawodowo Niemców sprawia, że branża budowlana boryka się z problemami kadrowymi dotyczącymi zarówno pracowników ze ściśle określoną specjalizacją, jak i pracowników ogólnobudowlanych. Naturalne jest, że pozycja na rynku pracy takich osób będzie dużo gorsza niż specjalistów, ale aktualnie znalezienie zatrudnienia przez takie osoby nie powinno stanowić problemu, a jedyną kwestią, która może odbiegać od oczekiwań pracowników, jest płaca.

Ile w Niemczech może zarobić pracownik ogólnobudowlany?

Zarobki w Niemczech są zawsze określane, jako zarobki brutto. Jednocześnie każdy, kto wyjeżdża do Niemiec, musi zdawać sobie sprawę, że tamtejsze instytucje państwowe są bardzo rygorystyczne i nie dopuszczają do procederu zatrudniania pracowników bez umowy. Praktycznie każdy, kto jest zatrudniony na niemiecką umowę, musi opłacać składkę zdrowotną i podstawowe daniny. Dlatego też nie ma co liczyć na to, że będzie można pracować bez umowy i uzyskać wyższą stawkę. Sama wysokość opodatkowania pracy jest zbliżona procentowo do polskich stawek, jeśli chodzi o stosunek zarobków netto i brutto. W Niemczech tak samo jak w Polsce istnieje płaca minimalna, która jednak rzadko kiedy jest wypłacana, gdyż pracodawcy z reguły muszą zapłacić więcej, aby znaleźć odpowiedniego pracownika. Pracownicy ogólnobudowlani są w stanie zarobić w Niemczech od 10 do 15 euro za godzinę pracy.