Jak radzą sobie Polacy w Belgii?

Jak radzą sobie Polacy w Belgii?

Praca w Belgii – czy to dobry kierunek zarobkowy? Okazuje się, że tak. Polacy całkiem dobrze radzą sobie w tym kraju, ale i chwalą, między innymi za zarobki oraz podejście pracodawców do pracowników. Jak wygląda praca w Belgii i na co można liczyć?

 

Praca Belgia – lubiany przez Polaków kierunek

 

Wysokie zarobki w Belgii kuszą Polaków, bo za niemalże ten sam wymiar czasu pracy, w przeciągu miesiąca są w stanie zarobić nawet kilkukrotnie więcej niż w kraju – w zależności od branży. Pieniądze to jednak tylko jeden z wielu powodów, dla których w wyszukiwarkach internetowych i na forach, tak często pojawia się hasło ‚praca Belgia‚. Co jeszcze sprawia, że bardzo często tymczasowa emigracja przeradza się w pozostawanie na stałe?

O ile w kraju pracownicy często narzekają na swoich pracodawców, brak respektowania ich praw, nierzadko również wyzysk, o tyle w Belgii jest zupełnie inaczej. To może zaskakiwać, bo przyzwyczajeni często do trudnych warunków pracy, wykonywania zadań ponad własne możliwości, a do tego, do niezadowolonych szefów, nagle zaczynają funkcjonować w zupełnie innych warunkach. W połączeniu z dobrymi zarobkami, całokształt sprawia, że w wielu branżach szuka się zatrudnienia właśnie w Belgii.

 

Codzienne życie

Największe trudności w codziennym życiu w Belgii, odczuwają Polacy nieznający języka obcego. Bez problemu radzą sobie ci, którzy umieją posługiwać się po niderlandzku. Swoją przygodę z pracą w Belgii można również rozpocząć, komunikując się w języku angielskim lub francuskim. Na szczęście osoby o niższych kwalifikacjach, które dopiero uczą się języków obcych, ale chcą lub muszą zdecydować się na pracę poza Polską, także mogą liczyć na zatrudnienie.

Minimalna stawka za pracę wynosi około 1500 euro miesięcznie. Jeśli zarobki jednak przekroczą już 8 tysięcy euro rocznie, 1/4 trzeba oddać fiskusowi. Dla urzędników jest to 15% dochodów. Do tego dokładają się nieco wyższe koszty życia niż w Polsce.

Szukając zatrudnienia pod hasłem ‚praca Belgia‚, jak i informacji odnośnie życia w tym kraju, można znaleźć zalety oraz wady. Te pierwsze na szczęście przeważają, dlatego trudno się dziwić, że  w Belgii nie ubywa polskich emigrantów.