Jak odnowić i zabezpieczyć drewniany plac zabaw?

  • Dom
  • 30 października 2020
Jak odnowić i zabezpieczyć drewniany plac zabaw?

Przydomowe place zabaw to spełnienie marzeń każdego malucha. Podobnie jak dla dorosłych domki letniskowe, dla dzieci są one przestrzenią relaksu i letniego spędzania czasu. Aby były bezpieczne i wciąż wywoływały uśmiech na twarzy, musimy zadbać o ich idealny stan.

Drewniany plac zabaw kontra zima

Drewno jest materiałem najbardziej narażonym na zmieniające się warunki pogodowe – mróz, deszcz czy śnieg. Jeśli zapomnimy o czynnościach ochronno-pielęgnacyjnych przed zimą, możemy narazić się nie tylko na trwałe zniszczenia drewnianych elementów, ale także na smutne miny naszych pociech. Warto więc po zakończeniu sezonu letnich zabaw od razu zabrać się do posezonowej konserwacji.

Elementy przenośne warto już jesienią zebrać, oczyścić i schować w suchym miejscu. Na działkach dobrym miejscem będą do tego domki letniskowe. Zabezpieczeniem placu zabaw możemy zająć się również przy ich impregnacji, by za jednym razem przygotować działkę do sezonu zimowego.

Domki letniskowe i place zabaw – konserwacja drewna

Prace powinniśmy rozpocząć od starannego wygładzenia drewna i zaokrąglenia rogów. Do tego celu możemy użyć papieru ściernego lub specjalnej szlifierki. W ten sposób pozbędziemy się niebezpiecznych drzazg i przyszykujemy drewno do późniejszej impregnacji oraz lakierowania. W ten sposób najlepiej postąpić ze wszystkimi elementami drewnianymi na naszej posesji. Zarówno wyposażenie placu zabaw: piaskownice, huśtawki, zabawki i tory przeszkód, jak i domki letniskowe będą od nas wymagały szczególnej ochrony przed mrozem.

Wygładzone i oczyszczone drewno należy pokryć dobrej jakości impregnatem. Zabezpieczy on materiał przed niekorzystną pogodą, mrozem czy wilgocią. Impregnat na bazie wody to dodatkowa ochrona przed pleśnią, grzybem oraz insektami.

Kolejnym krokiem jest polakierowanie drewna. Warstwa lakieru to dodatkowa ochrona dla naszego placu zabaw, która jednocześnie nada mu bardzo estetyczny wygląd. Ułatwi nam również późniejsze utrzymanie go w czystości.

Zabezpieczanie placu zabaw

Jeśli nasz plac zabaw zawiera części metalowe, na przykład łączenia, zawiasy lub łańcuchy, musimy ochronić je przed rdzewieniem. W ten sposób zapewnimy pociechom bezpieczeństwo w korzystaniu z letnich zabaw na świeżym powietrzu. Powinniśmy również przeprowadzić szczegółowe oględziny konstrukcji, dokręcić śruby, sprawdzić mocowania oraz niezwłocznie wymienić elementy, których nie da się już naprawić.

Posiadając plac zabaw na swojej posesji, sami jesteśmy odpowiedzialni za to, by był on miejscem jak najbardziej bezpiecznym dla bawiących się na nim dzieci. Musimy więc dokładnie sprawdzić jego stan – od drewnianych elementów, przez metalowe łączenia, aż do nawierzchni, na której go zamontowaliśmy. Idealna nawierzchnia to taka, która dodatkowo amortyzuje upadki, o które nietrudno podczas beztroskiej zabawy.

To musisz zaplanować po zimie

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu wakacyjnego, należy powtórzyć czynności ochronne, które wykonaliśmy przed zimą. Wiosną nie możemy zapomnieć o dokładnym uporządkowaniu terenu. Należy także dokładnie obejrzeć i wyczyścić wszystkie elementy placu zabaw. Zabawa w brudnym piasku może nieść ze sobą przykre konsekwencje, dlatego konieczna będzie również wymiana piasku w piaskownicy.

Na zakończenie prac porządkowych, zadbaj o zieleń dookoła placu. Zwiększy to jego estetykę i sprawi, że będzie to przyjemny widok dla małych i dużych, a sąsiedzi z ciekawością będą pytać, jak stworzyć takie miejsce na swojej posesji.

Przygotowany w ten sposób plac zabaw będzie bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem, który umili dzieciom niejedne wakacje. Utrzymując go w dobrej kondycji, z pewnością oszczędzimy sobie niechcianych wydatków.