Pomimo dosyć głośnej historii sprzed kilku lat na temat tego, że samochody z silnikiem Diesla będą wycofywane, a ich ruch zabroniony, nadal po drogach jeździ ich bardzo dużo. Ten rodzaj silnika wymaga specyficznego podejścia ze strony kierowcy, o czym nie wszyscy pamiętają. Przeczytajmy, o czym warto pamiętać kiedy wsiadamy za kierownicę samochodu z silnikiem Diesla.
Urodzony długodystansowiec
Silnik Diesla, aby pracował poprawnie musi się rozgrzać (dotyczy to nie tylko części mechanicznych, ale także płynu chłodzącego i oleju). Nie warto uruchamiać go dla przejechania kilku kilometrów. Warto także chociaż raz na tydzień lub dwa wybrać się na dłuższą, przynajmniej godzinną wycieczkę. Częsta jazda zimnym Dieslem prowadzi do szybkiej eksploatacji części i zużycia silnika.
Uważamy na kiepskiej jakości paliwo
Silniki Diesla nie wybaczają błędów gdy chodzi o rodzaj wlanego paliwa. Jeżeli pomylimy się przy zatankowaniu albo wlejemy do baku paliwo złej jakości, możemy nawet nie ruszyć spod dystrybutora. Uszkodzeniu ulega na ogół filtr paliwa, ale jeśli mamy pecha, to awaria dotknie cały układ wtrysku paliwa. Symptomem tego, że coś jest nie tak są nierówne obroty silnika oraz dławienie.
Świece żarowe
W odróżnieniu od silników benzynowych, diesle są wyposażone w świece żarowe. Jest tak dlatego, że mieszanka paliwowo-powietrzna w silniku wysokoprężnym ciężej ulega zapłonowi i świece muszą ją rozgrzać. Kiedy na zewnątrz panuje mróz, po przekręceniu kluczyka na pulpicie zapali się ikona sprężyny. To oznacza, że rozgrzewają się świece i rozrusznik najprawdopodobniej nie odpali dopóki nie osiągną wymaganej temperatury.
Nie przyspieszaj gwałtownie
Niestety, przez pierwsze kilkadziesiąt sekund, zanim temperatura w silniku zacznie rosnąć, nie jest on wystarczająco smarowany. To oznacza, że każde gwałtowne przyspieszenie zaraz po starcie będzie skutkowało dużym obciążeniem dla jednostki napędowej.
Używane samochody z gwarancją – Czy to dobry wybór?
Jeśli decydujemy się na zakup używanego samochodu z silnikiem Diesla, warto dokupić do niego gwarancję. Od kilku lat na rynku funkcjonują podmiotu, które oferują – na określonych warunkach – gwarancję dla samochodów używanych. Zanim kupimy takie auto w komisie lub dokupimy gwarancję do samochodu, który już posiadamy zapoznajmy się dokładnie z warunkami gwarancji i zobaczmy, jakie moduły są objęte ochroną, a jakie są spod niej wyłączone. Zaoszczędzi nam to zbędnego stresu i nerwów w razie wystąpienia awarii. Zobaczmy, jakie usterki gwarant traktuje jako naprawy eksploatacyjne, a w jakich sytuacjach możemy liczyć na jego pomoc.