Jak dbać o kryształowy żyrandol?

Jak dbać o kryształowy żyrandol?

Każda osoba, która w swoim domu ma żyrandole kryształowe, na pewno zgodzi są z faktem, iż są one największą dekoracją w danym pomieszczeniu albo nawet w całym domu. Elegancka, piękna lampa sufitowa z kryształkami nadaje wnętrzom pałacowego klimatu i wytworności. Każdy, kto rozważa kupno tego rodzaju oświetlenia, jest dobrze przekonany, że warto. Jednak nasuwa się pytanie – jak dbać o żyrandole kryształowe, by wyglądały pięknie i służyły latami?

Podstawowe czyszczenie żyrandoli kryształowych

Najważniejsze jest to, aby zadbać o to, by pielęgnacja żyrandola była regularna. Wystarczy miotełką przecierać lampę z kurzu w trakcie sprzątania całego domu. Dzięki temu zabrudzenia osadzające się na kryształkach będzie można w łatwy sposób usunąć i nie oszpecą one żyrandolu na stałe.

Niestety samo przecieranie kryształowej lampy z kurzu nie wystarczy. Raz w miesiącu bądź przynajmniej raz na dwa miesiące należy nieco dokładniej zadbać o żyrandol. Dla lepszego efektu zaleca się wypolerowanie niektórych elementów lampy sufitowej. Podstawowe czyszczenie szklanej lampy nie należy do czynności skomplikowanych, nie wymaga specjalistycznych środków chemicznych oraz zajmuje jedynie kilka minut.

Żyrandole kryształowe – jak je dokładnie wyczyścić?

Najbardziej skuteczną metodą jest zdjęcie żyrandola z sufitu i rozłożenie go na części. Dzięki temu z łatwością można wyczyścić każdy element lampy sufitowej. Jakie części żyrandola można umyć?

  • Żarówki – można umyć je za pomocą wilgotnej ściereczki. W przypadku gdy zabrudzenia nie chcą zejść, należy namoczyć wacik kosmetyczny w alkoholu i delikatnie przetrzeć żarówki. Nieczyszczenie tego typu zabrudzeń sprawia, że nagrzewają się o wiele szybciej, niż powinny. Warto pamiętać, aby żarówki czyścić dopiero wtedy, gdy ostygną.
  • Kryształy i inne szklane elementy – zaleca się umyć je letnią wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Po umyciu należy opłukać kryształy i szkło wodą z octem. Dzięki temu na elementach lampy nie pojawią się zacieki. Kryształy to największa ozdoba żyrandolu, więc warto sprawić, by ich blask był jak największy – wystarczy wypolerować kryształy wacikiem kosmetycznym namoczonym w alkoholu.
  • Metalowe elementy konstrukcji – zazwyczaj wystarczy umyć je przy pomocy ściereczki namoczonej w wodzie z mydłem. Jednak należy pamiętać, iż pielęgnacja elementów żyrandola może różnić się w zależności od rodzaju metalu. W związku z powyższym zawsze warto sprawdzić, jakie metody pielęgnacji wykorzystuje się do danego tworzywa. Jednak w przypadku metali wystarczy czyszczenie wodą z mydłem. Wypolerowanie metalowych części konstrukcji za pomocą szmatki namoczonej w wodzie z octem pozwoli zachować im połysk.

Jak umyć szklany żyrandol?

Ważne jest to, aby robić to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić żyrandola – nie porysować oraz nie potłuc. W celu umycia szklanego żyrandola warto wykorzystać miękkie szmatki z mikrofibry. Nie powinno się sięgać po środki czyszczące z mikrogranulkami, które przyczynią się do powstania mikrouszkodzeń oraz rys. Mycie szklanego żyrandola można wykonać wyłącznie płynem do mycia naczyń lub wodą z octem.

Zamierzając wyczyścić szklany klosz, należy zdać sobie sprawę z właściwości materiału, z którego został wykonany. Choć szkło jest twarde, łatwo może dojść na nim do małych uszkodzeń, które są niewidoczne gołym okiem i uszkadzają jego strukturę. Tak więc, aby czyścić szklany klosz lampy, nie należy stosować środków żrących ani na bazie rozpuszczalnika, który uszkodziłby warstwę ochronną. Szklane klosze najlepiej czyścić delikatnymi szmatkami o gładkiej strukturze, bez ostrych krawędzi i szwów.

Żyrandol został wyczyszczony – i co dalej?

Wypolerowane i dokładnie osuszone elementy żyrandola należy złożyć z powrotem w jedną całość, pamiętając przy tym, aby zachować szczególną ostrożność przy montażu kryształków i szklanych elementów. Są one niezwykle delikatne i nietrudno je zniszczyć. Polerowanie i czyszczenie lamp, jakimi są żyrandole kryształowe, jest dość czasochłonne. Jednak osiągnięty efekt jest wart pracy poświęconej na pielęgnację oświetlenia.