Ile ściereczek kuchennych powinno się mieć w kuchni?

Ile ściereczek kuchennych powinno się mieć w kuchni?

Bawełniane ściereczki kuchenne to podstawowy element wyposażenia kuchni. Każda gospodyni domowa zgodzi się, że bez ściereczek nie da się zapanować nad kuchennym chaosem. Jest to absolutny kuchenny must have.

Jaka ilość będzie wystarczająca?

Ściereczki kuchenne powinny być zawsze pod ręką. Używamy ich do wycierania naczyń, rąk, blatów, dekoracji kuchni oraz przykrywania wypieków. Musimy ich mieć zatem wystarczającą ilość. Każda gospodyni domowa będzie potrzebowała innej ilości ścierek. Wszystko zależy od częstotliwości przebywania w kuchni. Średnio jednak można przyjąć, że ok 10-15 ścierek powinno w zupełności wystarczyć.

Lepiej zaopatrzyć się w większą ich ilość niż mieć ich za mało. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to jedno z największych siedlisk bakterii i należy często je prać. Dodatkowo, by zminimalizować ryzyko przenoszenia bakterii, warto wyprane ścierki prasować w wysokich temperaturach. W związku z ich dużą eksploatacją, szybko się niszczą i trzeba je wymieniać. Chcąc być zawsze przygotowanym, można schować kilka nieużywanych ściereczek kuchennych. Przydadzą się, gdy stare trzeba będzie wyrzucić. Ok 5 zapasowych ścierek powinno wystarczyć.

Ściereczki kuchenne – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Ściereczek kuchennych używamy niemal do wszystkiego. Warto więc postawić na ściereczki kuchenne z wysokiej jakości tkanin. Częste pranie i wysoka temperatura prasowania szybko zniszczy kiepskie gatunkowo ścierki. Kupując ściereczki kuchenne warto przeczytać metkę i sprawdzić, czy można je prać w temperaturze 90, bądź 60 stopni.

Oprócz trwałości, ważnymi kwestiami przy wyborze ściereczek powinna być ich chłonność oraz szybkość schnięcia. Ściereczka wykonana ze sztucznych włókien nie będzie wpijała wody i nie sprawdzi się zupełnie w kuchennych warunkach. Dodatkowo, im więcej poliestru, tym większe prawdopodobieństwo, że przystawiona do ognia bardzo szybko zacznie się topić. Ściereczka kuchenna wyprodukowana z materiału kiepsko schnącego także nie spełni swojej roli. Po jednokrotnym wytarciu rąk będzie mokra i zaczną się na niej w zastraszającym tempie gromadzić bakterie a co za tym idzie, będzie brzydko pachnieć.

Ostatnią kwestią podczas zakupu ściereczek kuchennych powinna być estetyka ich wykonania oraz to, czy pasują wizualnie do wystroju naszej kuchni. By zachować spójność w stylu kuchni, nie należy wprowadzać do niej zbyt wielu kolorów. Ścierki w podobnym kolorze co kuchnia sprawdzą się najlepiej i nie będą rzucały się przesadnie w oczy. Nie stworzą także pstrokatej i niechlujnej wizualnie stylizacji.