Czy kredyt na 0 % faktycznie jest darmowy?

Czy kredyt na 0 % faktycznie jest darmowy?

Wiosna jest okresem wzmożonych wydatków. Kwiecień to miesiąc ślubów i wesel, a maj jest obfity w pierwsze komunie. Gdy takich przyjęć uzbiera się kilka, bardzo często oszczędności znikają z konta bardzo szybko. Sposobem na podreperowanie budżetu może być kredyt.

Kredyt za 0 zł, czy to możliwe?

Kredyt za O zł jest możliwy, jeśli RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, inaczej mówiąc, całkowity koszt ponoszony przez konsumenta wynosi 0 procent. Bank wtedy nie nalicza oprocentowania, ale również nie pobiera żadnej prowizji ani żadnych dodatkowych kosztów. Jednak najczęściej za terminem „kredyt za 0 zł” kryją się dodatkowe koszty, które wpływają na RRSO. Firmy pożyczkowe chcą jak najłatwiej trafić do klientów, zachęcając ich do zaciągnięcia pierwszej pożyczki bez ponoszenia kosztów. Jednak należy pamiętać, że bardzo często pożyczka bez opłat dotyczy niskich kwot.

Jakie mogą być dodatkowe koszty?

Sprawdzając umowę kredytową, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na RRSO, które im jest wyższe, tym oferta jest gorsza. Poza tym ważny jest okres kredytowania- często banki kuszą niską ratą, a wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania, a co za tym idzie łączny koszt kredytu, będzie większy. Biorąc kredyt, trzeba liczyć się z opłatą prowizyjną za udzielenie kredytu. Jest to procent, jaki bank naliczy za udzielenie kredytu. Warto wiedzieć, że kwotę tę można negocjować, ponieważ banki mają do dyspozycji pewien przedział cenowy, a pracownicy banku sami mogą decydować o wysokości prowizji.

Kolejną kwestią, która jest ważna przy kredycie to ubezpieczenie kredytu. Trzeba dowiedzieć się, czy ubezpieczenie kredytu jest wymagane przez bank. Jeśli tak, trzeba to dobrze przemyśleć, ponieważ często klienci są ubezpieczeni indywidualnie. Niektóre kredyty wymagają polisy na życie, jest to najczęściej stosowane przy wysokich kwotach kredytu np. przy kredytach hipotecznych. Gdy decydujemy się na kredyt z ubezpieczeniem, należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdzić, czy takie ubezpieczenie jest dla nas korzystne. Koniecznie trzeba przeczytać, na jakich warunkach zostanie wypłacone świadczenie oraz przeczytać, jakie są wyłączenia. Gdy jest możliwość z rezygnacji z ubezpieczenia, wtedy trzeba liczyć się z konsekwencjami np. wyższą kwotą prowizji lub wyższym oprocentowaniem. Zdarza się, że oferty kredytowe na warunkach promocyjnych obligują do skorzystania dodatkowych usług banku np. prowadzenia nowego konta lub karty kredytowej.

Jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt?

Trzeba przemyśleć jaka kwota kredytu będzie potrzebna oraz oszacować, jakiej wysokości raty jesteśmy w stanie spłacać, co miesiąc. Rata nie powinna obciążać domowego budżetu, ponieważ zobowiązanie powinno być spłacane w terminie, inaczej możemy narazić się na dodatkowe koszty. Najlepiej zapoznać się z kilkoma ofertami banków i wybrać tę najkorzystniejszą. Należy pamiętać, że każdy klient ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. W przypadku, gdy umowa kredytowa jest niezrozumiała i pojawiają się jakiekolwiek problemy z umową lub bankiem, można poradzić się prawnika. Aby znaleźć poradę prawną najlepiej skorzystać z Internetu i wpisać w Google np. kancelaria adwokacka łódź, a ofert będzie bez liku. Niekiedy jest taka potrzeba, ponieważ zrozumienie języka bankowego wymaga pewnej wiedzy. Poza tym niektóre instytucje udzielające pożyczek często zarabiają na klientach, którzy nie mają świadomości o tym, na jakich warunkach otrzymali kredyt. Pomoc prawnika jest wtedy nieoceniona.