Nie tylko osoby z problemami psychologicznymi potrzebują pomocy specjalisty. Osoby wykonujące zawody trudne, które są narażone na ogromny stres np. policjanci, strażacy, kuratorzy sądowi mają dostęp do pomocy psychologicznej, kiedy tylko czują taką potrzebę.
Dlaczego więc sportowcy mieliby nie korzystać z pomocy psychologicznej? Zawodowe uprawniane sportu to nie tylko wysiłek fizyczny. To ciągłe przekraczanie swoich granic, dążenie do perfekcji, presja otoczenia, trenera, sponsorów. Sport to nie tylko zwycięstwa, ale również całe mnóstwo małych i większych porażek. Sportowiec musi być ogromnie odporny na stres i asertywny, aby poradzić sobie z problemami. Tymi zagadnieniami zajmuje się psychologia sportu.
Co składa się na końcowe zwycięstwo
Na zwycięstwo składa się przygotowanie fizyczne, techniczne, a także mentalne. Ćwiczeniem ciała zajmują się trenerzy i fizjoterapeuci sportowi. Praca psychologa ze sportowcem nie polega tylko na wyciąganiu z dołka. Powszechnie myśli się, że z pomocy psychologicznej korzystają osoby z problemami, które sobie nie radzą. Nikt nie chwali się faktem, że chodzi na terapię. Ludzie nadal się tego wstydzą. Psychologia sportu to także kształtowanie silnej woli, budowania odpowiedniej motywacji, programowanie na sukces. Psycholog sportu może także pomóc zbudować prawidłowe relacje wśród zawodników, zintegrować grupę tak, aby lepiej współpracowała.
Psychologia nieodłączną częścią sportu
Dlaczego jedni wygrywają a inni nie? Dlaczego jedni przerywają karierę, a inni mimo wielkich przeszkód kontynuują karierę sportowca? Duże znaczenie ma tutaj siła psychiczna i upartość w dążeniu do celu. Ważne jest także wsparcie otoczenia, rodziny, trenera, psychologa. Jeszcze kilka lat temu zatrudnianie psychologa dla sportowca uznawano za fanaberie i stratę pieniędzy. Szanujące się drużyny sportowe, które dbają o swoich zawodników, zapewniają im pomoc psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka. Świadomość trenerów i sportowców wciąż rośnie i coraz bardziej zdają sobie oni sobie sprawę, jak wiele czynników np. psychologia sportu ma wpływ na sukces.