Łazienka to pomieszczenie, które remontujemy w naszych domach najrzadziej. Wynika to przede wszystkim z ogromnych kosztów takich prac, jak również z bałaganu, który taki remont generuje. Projektując swoją łazienkę nie można zapominać o aspektach bezpieczeństwa, niezależnie od wieków użytkowników. Każdemu zdarzają się przecież trudności z poruszaniem się, które mogą utrudniać znacznie korzystanie z tego pomieszczenia.
Siedzisko pod prysznic i uchwyty w newralgicznych miejscach
Bardzo często osoby starsze skarżą się, że trudno jest im utrzymać równowagę i obawiają się pośliźnięcia w trakcie codziennej toalety. Wystarczy bowiem jeden niepewny ruch i można zostać unieruchomionym na dłuższy czas. Nawet młode i w pełni sprawne osoby miewają tego typu wypadki. Dobrze zaprojektowana łazienka to przede wszystkim łazienka bezpieczna, w której trudno o wypadek i upadek.
Podstawowa kwestia to uchwyty, które można zamontować przy toalecie, wejściu do wanny, czy kabiny prysznicowej. Takie uchwyty montuje się w łazienkach dla seniorów i osób niepełnosprawnych, aby okazują się być funkcjonalne również w pomieszczeniach, z których korzystają osoby w pełni sprawne i zdrowe oraz dzieci. Uchwyty utrzymane są w kolorystyce takiej samej, jak wieszaki, czy inne dodatki i doskonale wpisują się w wystrój nawet bardzo nowoczesnej łazienki.
Kolejną kwestią jest siedzisko pod prysznic, które z pewnością posłuży każdemu użytkownikowi. Osoba starsza i zmęczona może wygodnie umyć się w pozycji siedzącej, ale ta młodsza chętnie usiądzie na siedzisku, kiedy będzie goliła nogi, czy wykonywała inne tego typu czynności pielęgnacyjne. Można wybrać siedzisko pod prysznic, które będzie zamontowane na stałe lub wstawić do kabiny przystosowany do tego celu stołek. Ta druga opcja jest nieco mniej bezpieczna, ponieważ krzesełko lub taboret mogą się poruszać i ślizgać. Projektując łazienkę od początku można również zaplanować siedzenie wykończone płytkami ceramicznymi lub montaż siedziska rozkładanego w razie potrzeby.
Jak zaplanować bezpieczną łazienkę, z której korzystają najmłodsi?
Kilkuletnie dzieci często samodzielnie korzystają z łazienki. Musi być więc ona dostosowana do ich potrzeb i właściwie zabezpieczona. Poza zasięgiem maluchów muszą znaleźć się wszelkiego rodzaju środki chemiczne i kosmetyki, które są dla nich niebezpieczne. Dotyczy to również akcesoriów takich, jak nożyczki do paznokci.
Jeżeli dziecko nie dosięga samodzielnie do zlewu lub toalety, rozsądnym rozwiązaniem jest przeznaczony do tego schodek, na który można wejść i dosięgnąć sprzętów. Najlepiej wybierać przeznaczone do tego podesty z plastiku, które są atestowane i utrzymują odpowiedni ciężar. Można je kupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci, jak również w salonach łazienkowych.
W każdej łazience znajdują się gniazdka elektryczne i inne włączniki, które nie powinny być w zasięgu najmłodszych. Istnieje możliwość montażu specjalnych zabezpieczeń, dzięki którym dziecko nie ulegnie porażeniu prądem, nawet jeśli będzie próbowało bawić się gniazdkiem. Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej tego typu udogodnienia montować na tyle wysoko, żeby maluch nie miał przez długi czas do nich dostępu.
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – o czym warto pamiętać?
Jeśli z łazienki będzie korzystała osoba niepełnosprawna, pomieszczenie musi zostać dopasowane do jej indywidualnych potrzeb. Dotyczy to takich kwestii, jak wysokość klamek, włączników światła, czy baterii zlewozmywakowej. Nie można zapomnieć również o zachowaniu wolnej przestrzeni dla wózka inwalidzkiego, czy obrócenia się przy użyciu kul, na których wspiera się dana osoba.
Absolutne minimum to oczywiście siedzisko pod prysznic, uchwyty wszędzie tam, gdzie taka osoba potrzebuje wsparcia i podłoża antypoślizgowe. Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne wanny wyposażone w drzwi, dzięki którym nawet osoba z dużym stopniem niepełnosprawności może dostać się do środka, bez pomocy opiekuna, czy członka rodziny.