Ogromna ilość mężczyzn ćwiczących na siłowni przed treningiem przyjmuje odpowiednie środki oraz odżywki umożliwiające im szybsze uzyskanie pożądanych rezultatów. Jednym ze składników w nich obecnych jest arginina. Warto dowiedzieć się dlaczego daje ona większe pokłady energii, no i przede wszystkim czy nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.
Arginina – co to takiego?
Arginina jest aminokwasem endogennym występującym w ludzkim organizmie. Odgrywa ona ważną rolę w procesach fizjologicznych odbywających się w naszym ciele, mowa między innymi o syntezie hormonu wzrostu, a także pozbywaniu się z organizmu niekorzystnych i niepotrzebnych produktów przemiany materii.
Na skutek starzenia się produkcja aminokwasu zdecydowanie traci na intensywności, jednakże cały czas można ją dostarczać przy pomocy odpowiednich produktów oraz suplementów diety. Arginina występuje przede wszystkim w mięsie, produktach nabiałowych i mlecznych, a także wybranych roślinach.
Jak działa arginina?
Arginina jest stosowana przede wszystkim przez osoby zajmujące się sportem – mowa o amatorach oraz zawodowcach, gdyż jej głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju aktywności fizycznej.
Aminokwasy te zajmują się produkcją tlenku azotu, który odpowiada za szybsze dostarczenie składników odżywczych do tkanki mięśniowej. Łączy się to bezpośrednio z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Tlenek azotu ma także za zadanie powstrzymywać wybrane choroby związane z układem krążenia, mowa o ciśnieniu krwi oraz zawałach serca.
Arginina odgrywa ważną rolę w trakcie tworzenia nowych poliamin występujących w syntezie cząsteczek białkowych w tkance mięśniowej. Taka rola jest jednoznaczna z tworzeniem nowych komórek mięśniowych.
To jednak cały czas nie wszystko. Odpowiada ona za szybsze dochodzenie do siebie po intensywnych treningach, wspomaga syntezę hormonu wzrostu oraz insuliny, wpływa na funkcjonowanie nerek, sprawia, że rany szybciej się goją, umożliwia detoks organizmu oraz wpływa na jego wolniejsze starzenie się.
Ile argininy na dzień?
Przyjmuje się, że od 3 do 8 gramów na dzień jest porcją wystarczającą oraz optymalną. Środki bogate w ten aminokwas powinny być dostarczane organizmowi przede wszystkim zanim rozpocznie się ćwiczenia, albo wręcz przeciwnie – przed udaniem się na spoczynek. Jeżeli wyszczególnione powyżej dawki nie zostaną przekroczone, człowiek nie będzie zmagał się z jakimikolwiek skutkami ubocznymi. Jednakże długotrwałe przyjmowanie argininy może obrócić się na niekorzyść człowieka.