Zasady dobrego życia dla sieniora

Zasady dobrego życia dla sieniora

W Polsce mamy bardzo niedobry model przeżywania starości. Seniorzy odsuwają się na bok, wolny czas spędzają zazwyczaj samotnie w zaciszu domu.

Tymczasem dopóki zdrowie na to pozwala trzeba starać się korzystać z życia na miarę swoich możliwości. Przede wszystkim uśmiech. Sam fakt bycia człowiekiem dojrzałym nie powinien powodować obniżenia nastroju. Nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie, bardzo dobrze wpływa na sferę psychiczną. Śmiejmy się, więc jak najczęściej, w towarzystwie albo w samotności oglądając komedie. Senior powinien także unikać stresu. Czasy, kiedy żył bardzo intensywnie i rozwiązywał różne problemy już minęły. Teraz jest pora na to, żeby zwolnić i zdystansować się do wszystkiego. Warto też zadbać o odpowiednią ilość snu. Co prawda z wiekiem snu potrzebujemy mniej, ale 4 czy 5 godzin na dobę to jest za mało. Senior powinien także od czasu do czasu zmieniać otoczenie i wyjeżdżać. Można pojechać na krótką wycieczkę z biura turystycznego, z kościoła albo odwiedzić krewnych w innym mieście.

Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Nie jest to już czas na sporty wyczynowe, ale senior bez problemu może spacerować, jeździć na niezbyt długie wycieczki rowerowe, popracować na działce czy udać się na basen i korzystać z masaży wodnych. To, czego powinien na pewno unikać o to używki. Alkohol i papierosy przyczyniają się do powstawania wielu nowotworów, które i bez tego są bardzo aktywne w starszym wieku. Nie można też zapominać o gimnastyce umysłu, bo pamięć słabnie z każdym rokiem. Należy, więc czytać książki, rozwiązywać krzyżówki, grać w gry planszowe, układać puzzle, korzystać z komputera. Senior powinien pielęgnować swoje pasje oraz rozwijać nowe. Nigdy nie jest za późno by zacząć uczyć się języka obcego czy zapisać się na kurs rękodzieła. Wreszcie senior nie powinien przebywać przez cały czas w samotności. Należy wychodzić do ludzi, odwiedzać sąsiadów, kuzynów, zapisać się do klubu emeryta.