Senior na wózku – co to znaczy dla jego opiekuna

  • Dom
  • 26 października 2020
Senior na wózku – co to znaczy dla jego opiekuna

Opieka nad osobami starszymi nie jest łatwa. Tym większe problemy rodzą się wtedy, gdy senior porusza się na wózku. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja pracy i odpowiedni sprzęt medyczny, który znacznie ułatwia życie osobie starszej i jej opiekunowi.

Codzienna higiena to podstawa – wózek toaletowy

Najważniejsza jest zaraz po odżywianiu higiena osoby starszej. Nie każdy senior jest w stanie samodzielnie wejść pod prysznic, czy załatwić potrzebę fizjologiczną. Nie każdy też może przemieścić się z jednego miejsca w drugie za pomocą chodzika czy kul. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wtedy wózek toaletowy, za którego pomocą senior wykona odpowiednie czynności sanitarne. Jest to bardzo pomocny sprzęt, który ułatwia samodzielne poruszanie się po łazience. Senior bez problemu dotrze do muszli klozetowej czy umywalki.

Wózek toaletowy może służyć też jako mobilna toaleta. W razie potrzeby siedzisko jest otwierane, a opiekun może wykonać swobodnie czynności higieniczne. Dzięki takiej możliwości krępujące dla seniora sytuacje załatwia się w sposób bardziej intymny. Natomiast opiekun szybko i bez problemu wykona niezbędne czynności higieniczne.

Przy zakupie wózka trzeba zwracać uwagę na kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim ważne są funkcje, w jakie wyposażony jest sprzęt. Jeden może pełnić role toalety, inny posłuży podczas kąpieli pod prysznicem. Istotny jest również materiał, z jakiego wykonany został wózek toaletowy. Musi być trwały i wygodny, szczególnie kwestia ta odnosi się do tapicerki siedziska.

Dla osoby z większą dysfunkcją ruchu lepiej wybrać wózek zaopatrzony w uchylne podłokietniki, które ułatwiają wsiadanie i zsiadanie. Większość wózków ma konstrukcję umożliwiającą wjechanie na sedes, co znacznie ułatwia czynności fizjologiczne.

Czasami warto kupić wózek toaletowy ze składaną ramą, aby móc go bez problemu przetransportować.

Prysznic czy wanna – co wybrać dla seniora na wózku?

Są różne zdania na temat sanitariatu osoby trwale lub czasowo unieruchomionej. Niektórzy opiekunowie wybierają wannę jako bezpieczniejszy i łatwiejszy sposób na kąpiel seniora. Inni wskazują zdecydowanie na brodzik i kabinę prysznicową. Tak naprawdę zdania są podzielone i wiele zależy od upodobań osoby starszej, ale też stopnia jej niepełnosprawności.

Kąpiel w wannie może być przyjemna i bezpieczna dla osoby poruszającej się na wózku, jeśli jest dobrze przygotowana. Przede wszystkim powinna to być wanna niska, wbudowana w podłogę. Po drugie musi być wyposażona w siedzisko lub nakładki z uchwytami bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo podczas kąpieli jest większe, jeśli na dnie wanny znajdzie się mata antypoślizgowa.

W przypadku prysznica koniecznie trzeba zaopatrzyć się w wózek prysznicowy lub stołek. Muszą to być sprzęty wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. Najczęściej na siedzisku znajdują się dziurki służące jako odpływ wody. Na nóżki krzesełka nałożone są antypoślizgowe gumy, a jego konstrukcja jest bardzo stabilna. Jeśli senior jest bardzo wrażliwy na dotyk i wymaga wyjątkowego komfortu podczas mycia, należy wybrać wózek prysznicowy z siedziskiem tapicerowanym. Oczywiście materiał powinien być odporny na działanie wilgoci.

Oprócz ww. sprzętów medycznych niezwykle istotne jest to, jak łazienka zostanie zagospodarowana. Odpowiedni sedes z nisko umieszczoną spłuczką, nisko zawieszona umywalka, uchwyty i poręcze to tylko część z wielu udogodnień. Każdy senior wymaga jednostkowego podejścia, dlatego ważna jest rozmowa i wypracowanie wspólnych rozwiązań.