Jak urządzić pokój dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka?

Urządzenie pokoju dla naszego malucha to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Warto zatem wiedzieć, na jakie akcesoria i elementy wyposażenia zwrócić uwagę, by uczynić przestrzeń dziecka przytulną i komfortową.

Wybór odpowiednich tapet

Przede wszystkim powinniśmy wybrać odpowiednie tapety naścienne dedykowane dla najmłodszych. Obecnie na rynku możemy wybierać spośród licznych wzorów przeznaczonych dla maluchów. Popularnością cieszą się tapety z nadrukami zwierząt, kwiatów czy inspirowane kosmosem. Możemy zdecydować się również na tapetę związaną z zainteresowaniami naszego dziecka. Z pewnością ucieszy się ono z wzoru w samochody czy plamy z farby. Pamiętajmy jednak, by okładzina na ściany utrzymana była w stonowanych, najlepiej pastelowych barwach. Takie kolory działają kojąco na samopoczucie i nie będą drażnić wzroku naszych pociech.

Miękko i przytulnie – dziecięce dywany

Przy dekorowaniu pokoju dziecięcego warto przemyśleć także wybór odpowiedniego dywaniku. Powinien on mieć antypoślizgowe wykończenie, by zapewnić bezpieczeństwo naszemu maluchowi. Ponadto najlepiej dobrać dywany o miękkiej, pluszowej powłoce tak by nasze dzieci mogły komfortowo się na nim bawić. Istotna jest także grubość materiału. Podłoga zazwyczaj ma niższą temperaturę niż reszta pomieszczenia, co naraża pociechy na wychłodzenie organizmu. Warto zatem wybrać dywan wykonany z kilkucentymetrowej warstwy tkaniny, by zmniejszyć ryzyko, że nasz maluch przeziębi się na przykład podczas chodzenia boso po pokoju.

Kocyki dla dzieci – jakie wybrać?

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia pokoju naszego malucha są kocyki dla dzieci. Niezależnie od wieku naszej pociechy powinniśmy zapewnić jej ciepłe narzuty i możliwość ogrzania się pod przytulnym nakryciem. Wybierając kocyki dla dzieci, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najlepiej wybrać tkaniny bawełniane lub miękki polar, na przykład typu minky – o lekkich włóknach i przyjazny dla skóry dziecka. Wybierzmy także koce z przyjaznymi dla dzieci wzorami – na przykład gwiazdkami czy misiami. Dostosujmy również rozmiar narzuty do wieku naszej pociechy. Dla niemowląt najlepiej sprawdzą się kocyki o wymiarach 100×75 cm, zaś dla starszych dzieci zalecane są 100×135 cm lub 120×150 cm.