Jak skutecznie pobudzić laktację?

Jak skutecznie pobudzić laktację?

Niemal każda mama, która decyduje się na karmienie piersią, zastanawia się, czy będzie miała wystarczającą ilość mleka. Chodzi przede wszystkim o to, by maluszek miał tyle pokarmu, ile potrzebuje. Co więcej, u matek niejednokrotnie występuje tak zwany kryzys laktacyjny, w którego czasie ilość mleka ulega zmniejszeniu. W jaki sposób można pobudzić laktację? Czy laktator to dobre rozwiązanie?

Laktacja – jakie są przyczyny słabej produkcji mleka?

Laktacja to dość złożony proces, który zależny jest zarówno od zdrowia dziecka, jak i matki. W przypadku, gdy któryś ze składowych odpowiadających za laktację zostanie zaburzony, mogą pojawić się problemy z właściwym wydzielaniem mleka. Jedną z przyczyn zaburzeń laktacji jest choroba niemowlęcia, która nie pozwala mu na prawidłowe ssanie, jak również efektywne karmienie.  Przekładem takiej dysfunkcji mogą być problemy neurologiczne lub rozszczep podniebienia. Natomiast problem braku pokarmu u matek może wiązać się z niewystarczającą ilością tkanki gruczołowej na skutek przeprowadzonych wcześniej zabiegów brodawek lub piersi. Zdarza się również przypadłość, jaką jest pierwotny brak mleka — jednak na to schorzenie cierpi zaledwie 5% matek. Częstą przyczyną jest niewystarczająca laktacja, która może powstać na skutek nieprawidłowego przystawiania dziecka, niedostatecznego pobudzenia piersi lub zrezygnowania na rzecz karmienia mlekiem modyfikowanym. Z niewystarczającą laktacją mogą również zmagać się kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy czy cukrzycę.

Jak przystosować maluszka do karmienia?

Właściwe przystawienie maluszka do piersi ma kolosalne znaczenie dla komfortu zarówno matki, jak i dziecka. Co więcej, jest ono istotne dla odpowiedniej laktacji. Dlatego zaleca się, aby jeszcze przed pierwszym karmieniem skonsultować się z położną. Przystosowanie dziecka do karmienia powinno przebiegać następująco:

  • Zapewnienie wygodnej pozycji, w której główka, szyja i caÅ‚e ciaÅ‚o znajdujÄ… siÄ™ w jednej linii. Bródka maluszka powinna być wyciÄ…gniÄ™ta do góry.
  • Usytuowanie brodawki piersi przy nosku niemowlaka – powinny one być na tym samym poziomie.
  • Warto zachÄ™cić dziecko do otworzenia buzi poprzez przyÅ‚ożenie brodawki.
  • Po otwarciu buzi przez malca należy przysunąć do piersi, kierujÄ…c w stronÄ™ podniebienia.

Laktator i nie tylko – sposoby na pobudzenie laktacji

Jednym z najbardziej zalecanych sposobów na pobudzenie laktacji jest częste przystawianie maluszka do piersi. Za proces produkcji mleka odpowiadają hormony wytwarzane na skutek stymulowania brodawek sutkowych.  Ssanie oraz bliskość noworodka pobudzają odruch prolaktynowy, co powoduje wzrost laktacji. Warto więc karmić maluszka, gdy tylko zasygnalizuje swój głód. W pierwszych tygodniach życia należy zadbać o to, aby rytuał ten odbywał się nie mniej niż 8 razy w ciągu dnia (aż do 12 razy). Im częściej opróżniane są piersi, tym skuteczniejsza jest laktacja. Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie dziecka przy piersi do momentu, w którym całkowicie ją opróżni. Młode matki, które preferują krótsze karmienie powinny zainwestować w specjalny laktator. Czas karmienia może oscylować z początku w granicach 10-15 minut lub nawet godziny. Wszystko zależy od tego, jak z koordynacją radzi sobie maluszek. W tej czynności należy wykazać się ogromną dawką cierpliwości — z czasem będzie szło o wiele sprawniej. Urządzenie to pomoże odciągnąć nadmiar mleka z piersi, co przeciwdziała powstaniu ewentualnych stanów zapalnych.