Czy warto jechać na kemping z dzieckiem?

Czy warto jechać na kemping z dzieckiem?

Wakacje na polu kempingowym to wspaniała atrakcja nie tylko dla dorosłych. Wiele osób myśli, że po powiększeniu rodziny urlop spędzany na kempingu pod namiotem nie wchodzi w grę. Tymczasem nawet z małym dzieckiem wakacje na kempingu mogą być wspaniałym czasem dla całej rodziny.

Obcowanie dziecka z naturą

Wakacje all inclusive nad basenem nigdy nie zastąpią nam prawdziwego kontaktu z naturą. Na kemping sami możemy wybrać sobie odpowiednie dla nas miejsce. Warto rozbić się na przykład nad brzegiem jeziora. Będzie to dla naszego dziecka niesamowita atrakcja, tym bardziej, jeśli na co dzień wychowuje się w mieście i nie ma okazji aż tak intensywnie obcować z przyrodą. Bardzo istotne jest również to, że podczas wakacji we własnej przyczepie kempingowej możemy codziennie zmieniać miejsce naszego pobytu. Dzięki temu nasze dziecko z pewnością nie będzie się nudzić, czego podczas wakacji nad brzegiem basenu nie będziemy mogli zwykle uniknąć. Pamiętajmy jednak, że cały czas konieczny jest nadzór osoby dorosłej nad dzieckiem. Gdy na przykład spędzamy wakacje na polu kempingowym nieopodal jeziora, nie możemy spuścić naszego malucha z oczu. Kilkuletnie dzieci bardzo szybko potrafią oddalić się i zniknąć nam z pola widzenia, a wtedy jest już tylko o krok od niebezpiecznego wypadku. Jeśli poznaliśmy na kempingu kogoś godnego zaufania, kto również ma dzieci, możemy wymieniać się z nim opieką nad maluchami. Dzięki temu każda z rodzin zyska dodatkowy wolny czas, a dzieci nie pozostaną nigdy bez nadzoru.

Kontakt dziecka z rówieśnikami

Bardzo często okazuje się, że podczas wakacji na polu kempingowym nawiązujemy znajomości, które są w stanie przetrwać długie lata. Tak samo może być z naszym dzieckiem. Jeśli pozwolimy mu na odrobinę samodzielności (oczywiście pod nadzorem dorosłych) z pewnością nawiąże on kontakty ze swoimi rówieśnikami i będzie doskonale bawił się w ich gronie. Zabawa na łonie natury świetnie łączy najmłodszych. Dodatkowym atutem jest to, że zwykle na polach kempingowych mamy ograniczony dostęp do Internetu i innych mediów. Dla niektórych może być to problemem, jednak warto przekuć tę pozorną wadę w coś dobrego. Jeśli zabierzemy dziecko na kemping, szybko przekonamy się, że wcale nie potrzebuje ono codziennie oglądać bajek w telewizji czy grać w gry w Internecie. Możemy być pewni, że kontakt z naturą oraz rówieśnikami będzie dla naszego dziecka wystarczającą i najlepszą atrakcją.

Akcesoria kempingowe dla dzieci

Decydując się na wyjazd z dzieckiem na pole kempingowe powinniśmy zadbać o to, aby wyposażyć je w najpotrzebniejsze akcesoria kempingowe. Mowa tu na przykład o własnym śpiworze czy małym namiocie, w którym dziecko będzie mogło na przykład bawić się w ciągu dnia. Tego typu akcesoria kempingowe kupimy bez problemu choćby w sklepach internetowych. Jeśli jednak wybieramy się na taką wyprawę pierwszy raz, być może nie warto od razu inwestować w pełen sprzęt dla dziecka. Nie mamy w końcu pewności, czy taka forma spędzania wakacji przypadnie mu do gustu. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład pożyczenie odpowiedniego sprzętu, na przykład od naszych znajomych. Wówczas będziemy mogli przekonać się, czy rzeczywiście jest sens w kupowaniu naszemu dziecku całego sprzętu kempingowego. Kiedy już będziemy na polu kempingowym, dajmy maluchowi namiastkę niezależności i samodzielności – pozwólmy mu na przykład samodzielnie przygotować swój śpiwór czy mały namiot. Dzięki temu nauczymy dziecko radzić sobie samodzielnie w nowych dla niego sytuacjach, a dodatkowo zapewnimy mu na pewno wiele frajdy i niesamowitą zabawę.