Czy Dania to dobry kierunek emigracji zarobkowej?

Czy Dania to dobry kierunek emigracji zarobkowej?

Dania jest krajem o bardzo dobrych warunkach życia i niskiej stopie bezrobocia. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie wybierają ją jako kierunek pracy zarobkowej. Poznaj plusy i minusy życia w Danii.

Wysokie zarobki – i wysokie koszty?

Praca w Danii to zdecydowanie większe pensje niż w Polsce. Jednocześnie wybierając się do Danii, musimy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, ponieważ nie wszystkie koszty leczenia pokryje EKUZ.

Decydując się na pracę w Danii, powinniśmy mieć także świadomość cen zakwaterowania oraz wyżywienia. Koszty życia w tym kraju są nieporównywalnie większe niż w Polsce. Szacując nasze oszczędności, musimy więc uwzględnić kilka wydatków więcej.

Mimo tego zarobki i standard życia mogą wynagrodzić nam poniesione koszty. Po zakończeniu okresu zatrudnienia możemy również ubiegać się o zwrot podatku z Danii.

Praca w Danii – warunki zatrudnienia

Obecnie Duńczycy oferują najwyższe stawki zatrudnienia w całej Europie. Wybierając się do pracy w Danii, nie możemy nastawiać się na zarobki Duńczyków, jednak nadal są to kwoty zdecydowanie większe niż te, które otrzymalibyśmy w Polsce na podobnym stanowisku.

Najwięcej ofert pracy znajdziemy w branży mięsnej, metalowej i produkcyjnej. Są to sektory, w których Duńczycy podejmują pracę niechętnie, zostają więc atrakcyjne wakaty dla obcokrajowców.

Najczęściej od kandydatów wymagana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego lub niemieckiego. Jeśli nie znamy języka, może to być przeszkodą w znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia. Warto więc zdobyć tę umiejętność i cieszyć się wymarzoną, dobrze płatną pracą w nowym kraju.

Praca w Danii – pozwolenie

Aby rozpocząć pracę w Danii, nie wystarczy do niej wyjechać. Każdy, kto chce podjąć się zatrudnienia w tym kraju, musi zdobyć pozwolenie na pracę oraz pobyt. Możemy to zrobić, składając wniosek w polskiej Ambasadzie Danii lub w Urzędzie Imigracyjnym zaraz po przyjeździe.

Ponadto każda osoba, która zamierza spędzić w Danii więcej niż 3 miesiące, powinna posiadać pozwolenie na pobyt. Ponieważ procedura otrzymania pozwolenia może trwać nawet więcej niż 2 miesiące, należy zająć się tym od razu po przyjeździe do kraju.

Zwrot podatku z Danii – niezbędnik

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Danii mają obowiązek rozliczenia się z podatku przed SKAT – duńskim urzędem skarbowym. Urząd automatycznie otrzymuje informacje na temat finansów podatnika od banku i jego pracodawcy. Jeśli jednak chcemy, by w rozliczeniu zostały uwzględnione ulgi, powinniśmy sami rozliczyć się z urzędem. Niedopilnowanie tej procedury często skutkuje niedopłatą, którą musimy dodatkowo uregulować.

Duński urząd podatkowy dzieli podatników na rezydentów i nie-rezydentów. Jeśli pracujemy na terenie Danii przez minimum 6 miesięcy w danym roku podatkowym, jesteśmy uznawani za rezydenta. Mamy więc obowiązek rozliczyć nie tylko dochody z danego roku podatkowego uzyskane w Danii, ale także z innych krajów.

Jeśli przepracowaliśmy w Danii cały rok, przysługuje nam ulga osobista, uzależniona od konkretnego roku podatkowego.

Zwrot podatku w Danii może być dużo większy. Istnieje wiele możliwości uzyskania dodatkowych ulg oraz odliczeń. Osoby, których dochody nie przekroczyły aktualnej na dany rok kwoty wolnej od podatku, mają możliwość odzyskania pełnej nadpłaconej kwoty.

Na decyzję urzędu podatkowego możemy czekać nawet do 6 miesięcy.

Praca w Danii – podsumowanie

Dania z pewnością jest krajem, który warto rozważyć, planując emigrację w celach zarobkowych. Wysokie dochody, świetny standard życia i nowe otoczenie na pewno zainteresują osoby, które chciałyby spróbować pracy w nowym miejscu.

Przed rozpoczęciem zatrudnienia warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami i dopełnić niezbędnych formalności – szczególnie uzyskania pozwolenia na pobyt oraz pracę w Danii. Po zakończonej pracy należy postarać się także o zwrot podatku z Danii.