W jaki sposób piec w garnkach glinianych?

W jaki sposób piec w garnkach glinianych?

Garnki gliniane, to wyjątkowe naczynia, które pozwalają przygotować aromatyczne i soczyste potrawy. To właśnie dzięki nim przygotowane dania zachowują swoje wartości odżywcze. W jaki sposób gotować w glinianym garnku, aby było zdrowo i smacznie? Jak dbać o takie garnki, aby służyły przez wiele lat?

Rzymskie garnki gliniane – czym właściwie są?

Rzymskie garnki gliniane to naczynia powstałe z gliny, które służą do pieczenia różnego rodzaju potraw. Wyprodukowane ze specjalnej, wypalonej gliny posiadają porowate ścianki, które bez trudu absorbują płyny. Ten prastary sposób przyrządzenia dań umożliwia zachowanie wyjątkowego smaku i niepowtarzalnego aromatu potraw. Warto wiedzieć, iż rzymskie garnki gliniane pozwalają upiec dania (zwłaszcza mięsne) bez dodatku tłuszczu, dlatego stanowią one świetne rozwiązanie dla zwolenników lekkostrawnej kuchni. Przygotowane produkty duszą się we własnym sosie, warzywa nie tracą koloru, a mięsa stają się przyjemnie soczyste. Właściwie przygotowane dania nie wysychają oraz nie przypalają się podczas pieczenia. Co więcej, produkty zachowują wartości odżywcze, a także zawarte w nich witaminy. Tak więc gotowanie w rzymskim garnku glinianym jest nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

W jaki sposób piec w glinianych garnkach rzymskich?

Aby najlepiej wykorzystać zalety, jakie oferują garnki gliniane, należy pamiętać o kilku zasadach właściwego użytkowania tych glinianych naczyń. Istotne jest zarówno pierwsze zastosowanie garnka, jak i każde kolejne. Nie należy zapomnieć o jego odpowiedniej pielęgnacji, która sprawi, że naczynie będzie służyło latami.

Przed pierwszym zastosowaniem zaleca się dokładnie umyć garnek pod gorącą, burzącą wodą. Nie należy stosować żadnych detergentów, aby nie wchłonęły się w ścianki naczynia. Sama woda wystarczy – wystarczy zanurzyć w niej naczynie wraz z pokrywą na minimum 30 minut.

Prawidłowe pieczenie w garnkach glinianych rządzi się pewnymi zasadami. Odpowiednio namoczony oraz napełniony składnikami garnek rzymski należy wstawiać zawsze do zimnego piekarnika. Dopiero po umieszczeniu go w środku, można zacząć stopniowo je podgrzewać. Garnek nie powinien być wystawiany na gwałtowne zmiany temperatur, dlatego zimne naczynie koniecznie należy umieścić w chłodnym piekarniku. W przypadku przygotowywania dań w glinianych naczyniach nie występuje określona maksymalna temperatura pieczenia – garnki gliniane wypala się w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. Jednak aby zachować odpowiedni smak i wartości przygotowanych potraw, rekomenduje się pieczenie w temperaturze 180-230 stopni Celsjusza, a w piekarniku z termoobiegiem w maksymalnie 200 stopniach.