Wanna kojarzy nam się z długą kąpielą i całkiem wygodną pozycją półleżącą w wannie. Co jednak, w sytuacji gdy z jakiegoś powodu nie możemy, bądź nie chcemy leżeć w wodzie, a chcemy wygodnie się wykąpać i np. bezpiecznie umyć stopy? Podpowiadamy jak wybrać dobre siedzisko do wanny.
Ławeczka do wanny – kiedy ją wybrać?
Ławeczka do wanny to jedno z najstarszych rozwiązań i możesz kojarzyć ją z babcinej łazienki. Najczęściej ma formę prostej nakładki, którą nakłada się na brzegi wanny. To świetne rozwiązanie do codziennego użytku, ponieważ znacząco ułatwia pielęgnację dolnych partii ciała. Kobiety na pewno docenią jej zalety podczas depilacji nóg, czy obcinania paznokci podczas kąpieli. Ławeczka jest z jednej strony bardzo stabilna, a z drugiej możesz zawiesić ją w dowolnej odległości od baterii. Taki sprzęt dostaniesz w różnych wersjach, od najprostszych form przypominających deski, po całkiem sporych rozmiarów siedziska z oparciem, co znacznie ułatwi kąpiel osoby starszej lub schorowanej. Ławeczka do wanny ma też niestety spore ograniczenia. Głównym z nich jest ryzyko zachlapania łazienki. Niestety system zawieszenia na brzegach wanny znacznie ogranicza możliwość zastosowania parawanu nawannowego. Jeżeli chcesz więc brać normalną kąpiel na dnie wanny, a ławeczki używać jedynie podczas czynności pielęgnacyjnych, to polecamy takie rozwiązanie. W wypadku jednak, gdy siedząc na ławeczce zamierzasz polewać całe ciało słuchawką prysznicową, to polecamy użycie ławeczki wgłębnej, co nieco zminimalizuje rozchlapywanie lub wybór innego rozwiązania.
Krzesełko do wanny – kiedy i jakie wybrać?
Krzesełka do wanny przybierają dwie formy. Wolnostojącą, która poza wanną będzie stanowić formę zwykłego taboretu, lub drugą, która jest na stałe montowana do ściany. Wersja wolnostojąca jest mniej stabilna, ale za to można ją postawić w dowolnym miejscu w wannie lub zabrać do miejsca, w które jedziemy. Wersja montowana do ściany może być wygodniejsza, kiedy użytkownik wanny kąpie się samodzielnie. Niestety wersje podwieszane mają zwykle mniejszą nośność, a do tego wymagają naruszenia struktury ściany, co w łazience bywa niemałym problemem.
Wybierając siedzisko do wanny przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę potrzeby użytkownika. Inne oczekiwania będzie miała młoda osoba, która po prostu szuka udogodnień, a inne schorowany senior, który szuka poczucia bezpieczeństwa i możliwości jak największej samoobsługi w łazience.