Jak zaprojektować przestrzeń na działce?

Jak zaprojektować przestrzeń na działce?

Wielu z nas w poszukiwaniu odskoczni od zgiełku miasta i codziennej rutyny, w weekendy ucieka na działkę. Chcemy spędzić czas bliżej natury, wypocząć na świeżym powietrzu i oderwać się od domowych obowiązków. Jak zagospodarować ten kawałek zielonej przestrzeni, tak aby stał się ostoją relaksu i spokoju?

Jak zadbać o teren zielony na działce?

Działka to przede wszystkim rośliny. Każdy za nas może mieć inne potrzeby związane z własnym ogrodem. Dla jednych będą to własne, niepryskane warzywa i owoce. Być może uwielbiamy spędzać czas w otoczeniu kolorowych kwiatów i z zamiłowaniem będziemy organizować rabaty. Możesz też potrzebować ładnej, ale mało wymagającej przestrzeni, na której w weekend dzieci spożytkują swoją energię a Ty spędzisz miły wieczór z przyjaciółmi przy ognisku, lub grillu. Pod którąkolwiek opcję się wpisujemy, musimy odpowiednio do podłoża i naszych możliwości dobrać rośliny. O ile jedynym momentem, w którym możesz znacząco wpłynąć na właściwości gleby, jest po prostu wybór działki na innym terenie, to masz wpływ np. na nawodnienie terenu. Jeżeli nie zamierzasz inwestować w systemy automatycznego zraszania, a nie bywasz na działce regularnie, to nie porywaj się na rośliny wymagające częstego podlewania. Lubisz spędzać czas dbając o rośliny, pieląc grządki i przycinając krzewy? Super. Dobrze zaplanuj swoje rabaty i zgłębiaj wiedzę ogrodniczą. Być może uda Ci się mieć piękny, kwitnący ogród przez większą część roku. Możesz też postawić na prosty, estetyczny trawnik, który wymaga tylko wody i koszenia, a po bokach działki posadzić tuje, które osłonią Cię przed sąsiadami, a jednocześnie nie będą wymagały wiele uwagi.

Domki ogrodowe – jak się nie pogubić?

W zależności od tego jaki status ma ziemia, na której posiadamy prywatny teren (leśny, budowlany, rodzinne ogródki działkowe itd.) możemy sobie pozwolić na różne manewry. W większości miejsc możemy bez problemu postawić budynek „na zgłoszenie”. Musimy pamiętać, że taki domek powinien mieć odpowiednie wymiary, których nie wolno nam przekroczyć. Zaletą tego rozwiązania, jest fakt, że taki budynek, może być co prawda małym, ale jednak w pełni funkcjonalnym domem. O ile tylko z jakiś powodów nie mamy okresowo odcinanych mediów, jak ma miejsce w obrębie niektórych ogródków działkowych, to możemy w nim spędzić cały rok. W wypadku gdy nie chcemy budować zupełnie od zera, lub zależy nam na czasie, możemy udać się np. do marketu budowlanego. W sezonie oferują one domki ogrodowe, które po złożeniu elementów będą się szybko nadawały do użytku. Decydując się na zakup warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Czy domek ma nam służyć głownie do przetrzymywania sprzętu ogrodowego, bo z założenia będąc na działce spędzamy czas poza 4 ścianami, a ewentualnie na czas brzydkiej pogody będziemy szukać w nim schronienia? A może zamierzamy spędzać tam po kilka dni w okresie letnim i warto, żeby miał wydzieloną np. sypialnię, czy kuchnię? Domki ogrodowe mogą posiadać też dodatkowe powierzchnie. Możemy wybrać taki z dużym tarasem, który zapewni nam wygodne i równe podłoże do grillowania, czy picia porannej kawy. Jeżeli nie chcemy trzymać narzędzi w domku, ale też nie po drodze nam z oddzielną szopą ogrodową, możemy poszukać projektu z oddzielnym wejściem bocznym, za którym powstanie komórka narzędziowa. Bez względu na to, gdzie stawiamy nasz domek i jakie mamy możliwości warto przemyśleć swój wybór, aby jak najbardziej zoptymalizować to przedsięwzięcie. Przeanalizuj dobrze wszystkie za i przeciw i wyciągnij ze swojej sytuacji możliwie dużo. Dopasowany do Twoich potrzeb domek będzie służył przez długie lata i dawał ogrom satysfakcji z podczas czasu spędzanego na działce.

Pamiętajmy, że działka ma nam sprawiać mnóstwo radości i stanowić azyl dla naszej głowy potrzebującej odpoczynku od pędu życia. Warto poświęcić jej trochę uwagi i dobrze zaplanować jej przestrzeń.