Zimowy ogród to idealne miejsce, kiedy chodzi o relaks, rekreację, a także wykonywanie różnorodnych prac. Wiele osób pracuje zdalnie, a otoczenie roślin i natury zdecydowanie sprzyja osiąganiu dobrych rezultatów w wykonywanych zadaniach. Jak udekorować ogród, żeby wyglądał jak najkorzystniej?
Co powinno znaleźć się w ogrodzie zimowym?
Zimowy ogród składa się ze szklanych ścian, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe, a ciekawy kształt to idealny sposób na naświetlenie całej powierzchni. Rośliny mają w nim idealne warunki do rozwoju, a pora roku oraz panująca pogoda nie odgrywa zwiększenie znaczenia. Jednak niektóre triki sprawdzą się lepiej niż inne w trakcie projektowania wnętrza i warto zdawać sobie z tego sprawę. Zimowy ogród powinien być zaprojektowany zgodnie z własnymi upodobaniami oraz preferencjami. Może być zarówno elegancki, jak i ekskluzywny, klasyczny, stylowy oraz oryginalny. W pomieszczeniu nie może zabraknąć wyposażenia, które jest dopasowane do roli pokoju oraz jego charakteru. Ułatwia wtedy relaks oraz nie wymaga wielu nakładów pracy. Systemy zacienienia sprawiają, ze nie istnieje konieczność montowania urządzeń klimatycznych, gdyż reguluje nasłonecznienie, siłę wiatru praz padający deszcz. Dobrze radzi sobie z upałem oraz mrozami w zimie.
Ogród stanowiący część domu daje wiele możliwości. Przede wszystkim można uprawiać w nim rośliny egzotyczne, które nie są w stanie przetrwać zmiennych warunków atmosferycznych panujących w Polsce. Dobór roślin to kwestia indywidualna, która pozostawia szerokie pole do popisu. Jednak już na samym początku warto mieć na uwadze, że potrzebują one czasu owa uwagi właścicieli ogrodu. Wiąże się to z częstym podlewaniem, nawożeniem, przesadzaniem oraz opryskiwaniem. Jest to zadanie dla prawdziwego fana ogrodnictwa, a nie dla osoby, która spędza długie godziny w pracy, później pędzi na siłownię czy chodzi na dodatkowe zajęcia. Jednak w przypadku wolnych weekendów, opieka nad roślinami stanowi idealny pomysł na relaks oraz odpoczynek od stresujących zajęć wykony wach w ciągu tygodnia.
Zimowy ogród jako salon
Jeśli zimowy ogród ma być jednocześnie salonem w trakcie projektowania można skorzystać z wielu opcji. Doskonałym uzupełnieniem są meble, które znajdują zastosowanie w ogrodzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pomieszczeniu znalazły się eleganckie sofy i fotele. Z kolei w przypadku podłogi właściciele wybierają wśród terakoty, gresu, kamiennych płyn oraz drewna, który określany jest za najbardziej przytulny i naturalny materiał. W oknach mogą znaleźć się zarówno zasłony, jak i żaluzje, jednak druga opcja jest wykorzystywana zdecydowanie częściej w przypadku tego typu wnętrz. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, warto zdecydować się na kolory jasne, latem nadają wnętrzu chłodu oraz elegancji. Z kolei ciemne, głębokie odcienie zapewniają dają wrażenie ciepła, a to ze względu na nagrzewanie się i kumulację promieni słonecznych. Odgrywa to duże znaczenie w trakcie zimniejszych miesięcy. Zimowy ogród można wzbogacić w różnorodne rośliny, wśród których ogromną popularnością cieszą się gatunki tropikalne. To idealne rozwiązanie dla wnętrz zachowanych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i w pomieszczeń bardziej sielskich. Pojemniki na rośliny są równie ważne, dlatego pod względem koloru, jak i faktury powinny być dopasowane do całego ogrodu.
Zimowy ogród prezentuje się bardzo atrakcyjnie, kiedy znajdzie się w nim monstera, czyli ozdoba posiadająca okazałe, powcinane liście w kolorze ciemnej zieleni. Pieniążek to jeszcze jedna propozycja, która charakteryzuje się niewielkimi liśćmi, które wyglądają jak monety, stąd charakterystyczna nazwa rośliny. Warto wziąć pod uwagę pelargonię, która stała się bardzo popularna ze względu na swoje jasnozielone i jednocześnie owłosione liście, gdyż z biegiem czasu stają się one coraz bardziej pofalowane.