Jak wybrać stół do jadalni?

Jak wybrać stół do jadalni?

Jadalnia staje się bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu. Umożliwia gromadzenie rodziny w trakcie wspólnych posiłków oraz spędzanie przyjemnych chwil. Dlatego w trakcie dekorowania, należy pomyśleć o wszystkich elementach wystroju. Kluczową rolę odgrywa stół, ale ważna jest również lampa wisząca nad stół.

Najważniejsze zasady w trakcie wyboru stołu

Stół do jadalni to podstawowy mebel, który zwraca największą uwagę w pokoju. Jego charakter podkreśli lampa wisząca nad stół. Zapewnia dobrą widoczną, nastrój i jednocześnie stanowi idealny dodatek do wnętrza. Stół w jadalni powinien zostać dopasowany rozmiarem do ilości członów rodziny oraz gabarytów pomieszczenia. Używa się go przez wiele lat, dlatego należy postawić na model dobrej jakości, który nie tylko ładnie się prezentuje, ale jednocześnie jest solidny i trwały. Styl mebli wybranych do jadalni powinien pasować do wystroju całego domu, tak samo jak jego kolorystyka. Doświadczenie pokazuje, że klasyczne i ponadczasowe rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Lampa wisząca nad stół może być utrzymana w tej samej tonacji – uzyskuje się wtedy spójne i jednolite wnętrze, ale kolorowy klosz ożywia pokój i stanowi cenną ozdobę. Stół do jadalni, tak jak i pozostałe elementy nie powinien zawierać zbyt wielu zdobień, detali bądź udziwnień. Takie modele nudzą się bardzo szybko, a także powodują uczucie przesytu. Prosta konstrukcja i dobrej jakości drewno to podstawa, dlatego w trakcie zakupów nie należy kierować się chwilową pokusą, gdyż oznacza ona zmarnowane pieniądze i wyrzuty sumienia. Atrakcyjne z wyglądu meble należy dotykać i przypatrzeć się czy modele znajdujące się w sklepie nie zawierają rys i niewielkich zadrapań. Te niewielkie uszkodzenia mogą informować, że ślady użytkowania będą widoczne bardzo szybko, szczególnie w domowym zaciszu.

Rozmiar ma znaczenie – kupujemy stół do jadalni

W trakcie zakupów stołu należy wziąć pod uwagę nie tylko jego rozmiar, ale także gabaryty pomieszczenia jadalnego. Nie wolno umieścić go na styk w pokoju, gdyż potrzebny jest również spory margines wokół niego. Podawanie posiłków nad głowami nie zda rezultatu, a nawet może przyczynić się do niechcianych wypadków. Dlatego należy pozostawić wolną przestrzeń wokół, która umożliwia swobodne poruszanie się. Wokół stołu umieszcza się również krzesła – one także wymagają przestrzeni. Sam rozmiar stołu powinien zostać dopasowany do ilości osób w rodzinie oraz częstotliwości odwiedzin znajomych. W przypadku 4-osobowej rodziny wystarczy stół o szerokości 165 cm oraz głębokości 90 cm. 6 osób wymaga wymiarów 200 na 100 cm.