Jak dbać o schody drewniane?

Jak dbać o schody drewniane?

Drewniane schody są piękne i ponadczasowe. Dom wzbogacony w elementy drewniane zyskuje wyjątkowego charakteru, a oprócz tego jest nieodzownym świadectwem dobrego gustu właścicieli. Jednak, żeby materiał prezentował się atrakcyjnie należy o niego dbać. Czy sklep z chemią to miejsce, które należy odwiedzić w pierwszej kolejności?

Podstawowe informacje na temat schodów drewnianych

Schody wykonane z drewna do bardzo atrakcyjny dodatek do domu, jednak spełniają swoją rolę tylko w sytuacji, kiedy są właściwie pielęgnowane i czyszczone zgodnie z wyznaczonymi zasadami. W trakcie ich wykonania dużą wagę przywiązuje się do stworzenia solidnej konstrukcji, którą dodatkowo zabezpiecza się lakierem. Jednak, schody będą służyć domownikom przez długie lata tylko w sytuacji, kiedy będą właściwie i regularnie pielęgnowane. Przede wszystkim schody nie lubią wody, dlatego w trakcie mycia szmatą bądź mopem, należy je dokładnie wyciskać (powinny być niemalże suche). Sklep z chemią to miejsce, które warto odwiedzić, gdyż umożliwia nabycie odpowiednich środków do pielęgnacji pięknego materiału, jakim jest drewno. Większość schodów, które może spotkać w dzisiejszych domach powstaje, dzięki bukowi, jesionowi, używa się również dąb. Wszystkie wymienione rodzaje drzew rosną w Polsce, a do tego w przypadku odpowiedniego użytkowania i pielęgnacji, mogą służyć domownikom przez długie lata. Jednak zauważa się pojawienie nowego trendu, w którym dominują gatunki pochodzące z Europy. Wiąże się to z wieloma zaletami, gdyż mają lepsze parametry, a do tego prezentują się bardzo atrakcyjnie. Sklep z chemią posiada środki wykorzystywane do pielęgnacji każdego rodzaju drewna, wystarczy go właściwie dobrać do zastosowanego modelu. Dbanie o kondycję schodów jest ważne w przypadku każdego rodzaju drewna, nawet jeśli powleczono je warstwą ochronną, albo w sytuacji, kiedy zastosowany materiał cechuje duża trwałość.

Jak obchodzić się z drewnianymi schodami?

Aby drewniane schody wyglądały atrakcyjnie przez długie lata, konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do higieny. Sklep z chemią oferuje wiele produktów do mycia podłóg, jednak należy zrezygnować z agresywnych środków, które niszczą lakier, a najmocniejsze z nich mają moc przenikania przez warstwę ochronną aż do samego drewna. W omawianej sytuacji drewno wygląda coraz gorzej, a skutki niewłaściwych wyborów widoczne są dosłownie po kilku użyciach. Nie można przesadzać z dużą ilością wody, która sprawia, że między deskami pojawiają się nieatrakcyjne otwory. Należy stosować produkty powstrzymujące ścieranie się drewna, co pomoże uniknąć zmiany kształtu oraz wielkości. Szlifowanie powierzchni schodów to jeden ze skutków ubocznych grożących w sytuacji, kiedy w drewnie zabraknie wosku i ich wygląd znacząco się pogorszy. Wiąże się to nie tylko z dodatkową pracą, ale również kosztami. W trakcie czyszczenia schodów warto pamiętać o pozostałych elementach, które tworzą balustrady. Są wykonane ze szkła, albo metalu, jednak cały czas wymagają uwagi domowników i właściwej pielęgnacji. Zadbane schody nadają charakteru domowi oraz sprawiają, że stanowią jeden z najlepszych dodatków do wnętrza.

Na co dzień do mycia drewnianych schodów wystarczy używać odrobiny letniej wody wzbogaconej o płyn do mycia naczyń. Doskonale sprawdzi się również ściereczka wykonana z mikrofibry. Musi być dokładnie wyrzynana, żeby schody nie gromadziły wilgotności, która powoduje szereg niekorzystnych skutków ubocznych. Raz w tygodniu stosuje się specjalny preparat do mycia drewna.