Domek narzędziowy: plastikowy, drewniany czy blaszany?

  • Dom
  • 24 wrzeÅ›nia 2020
Domek narzędziowy: plastikowy, drewniany czy blaszany?

Domki narzędziowe mają wiele cech, które wykorzystuje każdy ogrodnik. Podstawowa rola polega na przechowywaniu narzędzi, jednakże to również miejsce, gdzie można się udać, kiedy niespodziewanie zacznie padać. Domek wykonany z dobrej jakości materiałów to rozwiązanie, które przetrwa deszcze, śniegi i nawałnice.

Jakie mamy rodzaje domków narzędziowych?

Domki narzędziowe powstają przy pomocy drewna, plastiku oraz blachy. Każdy z nich posiada inne właściwości, a do tego ma inną trwałość konstrukcji. Każdy rodzaj słynie przede wszystkim ze stabilności oraz estetyki, gdyż prezentują się one naprawdę ładnie. Warto mieć na uwadze, że do impregnacji używa się środków, które posiadają dodatek chromu, co dodatkowo wpływa na zachowanie ich jakości przez dłuższy czas. Posiadanie domku wiąże się z całym szeregiem zalet. Przede wszystkim zapewniają ład i porządek, który będzie mile widziany zarówno przez panią, jak i pana domu. Wymienione rodzaje domków mogą posiadać okna. To bardzo cenny dodatek, który sprawia, że do wnętrza wpada naturalne światło, co dobrze wpływa na jego wygląd oraz odszukiwanie konkretnych przedmiotów. Domków używa się również do przechowywania mebli, dlatego podłoga musi być solidna oraz trwała.

Domki narzędziowe wykonane przy pomocy drewna to absolutny numer jeden. Powstaje on z drewnianych bali, albo elementów imitujących strukturę drewna. Jest on przede wszystkim bardzo estetycznym domkiem, który doskonale prezentuje na tle całego ogrodu. Można go malować na rożne kolory oraz ozdabiać kwiatami, dzięki czemu będzie prezentował się jeszcze korzystniej. W dalszej kolejności warto wspomnieć, że ten rodzaj domku wymaga jednak całkiem sporej pracy. Chodzi o to, że szkodzą mu czynniki atmosferyczne, dzięki którym wymaga on bezustannej konserwacji. Na jego wygląd wpływa nie tylko słońce, deszcz i wiatr, ale również szkodniki, które przedostają się do środka i zjadają drewno. Dlatego warto się zastanowić czy atrakcyjny wygląd nie przyćmiewa pracy związanej z tym typem domków.

Inny dostępny model powstaje przy pomocy materiałów sztucznych. Tworzywo sztuczne wygląda jak deski, dlatego z dalszej odległości wygląda tak samo jak model omawiany w pierwszej kolejności. Jego montowanie jest bardzo szybkie, gdyż występuje w gotowych kompletach oraz opakowaniach. W związku z tym jego zamontowanie w ogrodzie nie zajmuje dużo czasu i nie powinno przysporzyć większych problemów. Model ten cechuje przede wszystkim trwałość. Nie wpływa na niego zmienna pogoda oraz inne czynniki, które sprawiają, że domek wykonany z drewna zdecydowanie zmienia swój wygląd. Najważniejsze to postawić go w zaciemnionym miejscu, gdyż bardzo szybko się nagrzewa.

Domki narzędziowe wykonuje się też z blachy. Ten rodzaj jest najtańszy i nie przypisuje się mu wielu walorów estetycznych. Jego zadanie polega na przechowywaniu narzędzi oraz potrzebnych w ogrodzie sprzętów i tym zajmuje się bardzo dobrze. Z wyglądu przypomina blaszane garaże, które jeszcze kilka lat temu można było spotkać na każdym kroku.

Czy domki narzędziowe wymagają zgłoszenia w urzędzie?

Domki narzędziowe to temat nieco problematyczny, kiedy chodzi o obowiązek ich zgłaszania go do władz. Chodzi o to, że przepisy jasno nie informują jak przedstawia się dana sytuacja. W związku z tym większość właścicieli domów, który pragną wzbogacić ogród o omawiany dodatek informuje o tym władze. Najważniejsze jednak, że nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na jego postawienie. Ta informacja jest poparta przepisami budowlanymi, które jasno informują, że budynki gospodarcze nie większe od 35 m2 oraz rozpiętości konstrukcji 4,8 m nie wymagają pozwolenia na budowę. Aby zgłosić domek wystarczy wypełnić odpowiednie dokumenty oraz oświadczenia, które dają prawo to dysponowania nieruchomością.