Zaparcia u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

Rozpoznanie zaparć u niemowlaka nie jest trudne , gdyż charakteryzuje się przede wszystkim rzadkim oddawaniem kału. Przeciętne dziecko jest w stanie wypróżniać się kilka razy na tydzień, z reguły codziennie, a z kolei to zmagające się z zaparciami robi kupę dwa razy w tygodniu. Oprócz tego występują bóle brzucha, dyskomfort i złe samopoczucie. Co można poradzić w takiej sytuacji?

Zaparcia – co to takiego

Zaparcia u niemowlaka są dolegliwością  pojawiającą się z dosyć dużą intensywnością. Kiedy dziecko ma z nimi do czynienia występują u niego rzadkie wypróżnienia. Kupki mają twardą konsystencję, a w trakcie samego procesu oddawania kału towarzyszy im ból. Czasem za dolegliwości odpowiadają choroby, jednakże większość przypadków zaparć dotyczy mimo wszystko całkowicie zdrowych dzieci. Stan chorobowy oraz infekcja dają o sobie znać w połączeniu z intensywnym spadkiem wagi, wymiotami, gorączką wzdęciami oraz brakiem spożywania pokarmów podawanych dziecku. To przypadki, kiedy niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Zaparcia u niemowlaka – przyczyny

W pierwszej kolejności warto rozróżnić zaparcia od normalnego wypróżniania. Niektóre dzieci załatwiają się rzadko i nie można tego zmienić żadnymi sposobami, najważniejsza jest kontrola konsystencji stolca. Jeśli jest on miękki – nie trzeba się niczym przejmować. O zaparciach mówimy w przypadku twardego kału.

To dobry moment, żeby zaznaczyć, że dieta niemowląt zawierająca jedynie mleko z piersi matki wielokrotnie sprawia, że maluszek wypróżnia się tylko raz na tydzień. Właśnie w związku z tym faktem należy każdy przypadek analizować oddzielnie.

W przypadku zaparć, dziecko oddaje duży stolec, który jest twardy i łączy się to z bólem. Skutkuje to osłabieniem czucia bodźców informujących o defekacji. W dalszej kolejności jedna z ostatnich części jelita grubego rozszerza się, co wywołuje jeszcze większy ból.

Dolegliwości te występują przede wszystkim u dzieci, których zdrowie nie jest najlepsze, albo wręcz zmagają się z różnorodnymi chorobami. Mowa o rozszczepie kręgosłupa, zespole Downa, a także porażeniu mózgowym. Czasem stanowią one efekt terapii lekami zaleconymi przez lekarza.

Jak zmagać się z zaparciami?

Zaparcia u niemowlaka leczone są w połączeniu z pomocą lekarza pierwszego kontaktu, gdyż w pierwszej kolejności musi upewnić się, że nie mają one chorobotwórczego podłoża. Następnie, celem rodzica jest doprowadzenie do oddania miękkiego stolca, w czym pomaga spożywanie większych ilości wody ( u starszych dzieci soków pasteryzowanych), można zastosować także leki oferowane w aptekach.