Świerzb – przyczyny, objawy, leczenie

Świerzb – przyczyny, objawy, leczenie

Świerzb jest chorobą wywołaną przez pasożyta, którym jest świerzbowiec ludzki. Objawami tej przypadłości są między innymi charakterystyczna wysypka i uporczywy świąd. Próby wyleczenia tej choroby za pomocą domowych metod nie są zbyt efektywne, dlatego konieczne jest leczenie farmakologiczne lekami przypisywanymi na receptę. Świerzb jak wygląda? Czym jest spowodowany?

 

Świerzb przyczyny

Świerzb jest chorobą zakaźną, która pomimo błędnych przekonań, nie jest tylko skutkiem braku higieny. Można się nim zarazić również w czystych warunkach. Choroba ta wywoływana jest przez pasożyta (świerzbowca ludzkiego), który cechuje się niewielkim rozmiarem – jest on niemożliwy do zobaczenia przez ludzkie oko. Pomimo małego rozmiaru, powoduje on nieznośne swędzenie skóry. Świerzbowce zagnieżdżają się w naskórku skóry, gdzie tworzą system jamek i kanalików, w których samica składają jaja. Z owych jaj wykluwają się larwy, które następnie również drożą w naskórku kolejne jamki i kanaliki. Ponieważ pasożyty te lubią miejsca ciepłe i ukryte, najczęściej bytują w pachwinach, między palcami u rąk, w okolicach pępka, narządów płciowych, na linii pasa i pod piersiami.

Najczęstszą przyczyną zarażenia jest bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą. Przeważnie zarażają się osoby będące ze sobą w dłuższym kontakcie bądź mieszkające w jednym domu. Inną przyczyną zarażenia się świerzbem jest pożyczanie ubrań od osoby chorej lub spanie w jej pościeli.

Do grupy szczególnego ryzyka zaliczane są dzieci, które które podczas wspólnych zabaw są bardziej narażone na zarażenie świerzbem.

 

Świerzb jak wygląda?

Do głównych objawów świerzbu można zaliczyć:

  • silna reakcja alergiczna, która wywołana jest przez pozostawione podczas bytowania pasożytów odchody, objawiająca się swędzącą wysypką;
  • przymus drapania,
  • wystąpienie grudkowo-pęchęrzykowatej wysypki na skórze;
  • pojawienie się linii po drapaniu zwanych przeczosami.

Świerzb – leczenie

W związku z podobnymi objawami świerzbu do innych chorób skóry, jest on często błędnie diagnozowany. Nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się pasożyta, leczenie należy podjąć niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych oznak. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, należy zgłosić się do dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie, które najczęściej polega na smarowaniu całego ciała środkami z permetryną – maścią siarkową bądź środkami zawierającymi lindan. W celu zmniejszenia świądu bardzo często stosuje się również kalaminę oraz leki przeciwhistaminowe.

Preparaty najlepiej zacząć nakładać od szyi, kolejno kierując się w dół. Należy nałożyć je również  na pozostałe części ciała, szczególnie te, na których są obecne zmiany chorobowe. Preparat powinien pozostać na skórze minimum osiem godzin, tak więc zalecane jest stosowanie go na noc.

Świerzb domowe sposoby, obecnie są coraz mniej popularne niż kiedyś. Medycyna wykonała duży krok w przód i każdy woli udać się do specjalisty niż kombinować na własną rękę.